פיום קיבה מציל חיים
PDF הדפסה דואל

הליך יחודי של פיום קיבה הציל את חייו של מטופל בלניאדו הסובל מניוון שרירים
ההליך היחודי – פיום קיבה מלעורי בשיטה הרדיולוגית - מבוצע אך ורק בבית החולים לניאדו בנתניה, ומאפשר הכנסת צינור הזנה לקיבה בפולשנות מינימלית, בהרדמה מקומית בלבד, תחת שיקוף רנטגן. מטרת ההליך הינה הזנה של המטופל/ת במצב בו לא ניתן לבלוע דרך הוושט, בדרך כלל מדובר במטופלים קשישים או מטופלים הסובלים מניוון שרירים.  חייו של מטופל הסובל מניוון שרירים שהחל לרדת דרסטית במשקל, ניצלו לאחרונה בעקבות ביצוע ההליך.

Dr Zeev Fמר י"א המתגורר באיזור המרכז סובל ממחלת ניוון שרירים כבר מספר שנים. קצב התקדמות המחלה בחודשים האחרונים, החל לפגוע משמעותית במערכת הבליעה שלו, עד כדי סכנת מוות מרעב היות והמטופל לא היה יכול לבלוע כלל. המטופל ובני משפחתו פנו למספר מרכזים רפואיים הסמוכים למקום מגוריהם במרכז הארץ העושים את הפעולה בשיטה האנדוסקופית, אך נדחו עקב עמדה גבוהה של הקיבה שלא איפשרה ביצוע הפעולה בשיטה האנדוסקופית. המטופל ומשפחתו פנו לבצע את הפעולה בשיטה הכירורגית, אולם גם כאן נדחו היות ומצבו הרפואי של המטופל לא איפשר להרדים אותו. הוצע  להם  להכניס זונדה לקיבה , אך המטופל סירב עקב הסבל הכרוך בהכנסת הזונדה ובשהיה מתמדת עם זונדה למטופל הנמצא בהכרה מלאה. עקב כך החלה ירידה דרסטית במשקלו, עד כדי סכנת מוות מרעב, היות והמטופל לא היה מסוגל לבלוע מזון או לשתות נוזלים בכלל. בירור שערכה המשפחה בנוגע לאופציות טיפוליות נוספות העלה כי בבי"ח לניאדו בנתניה, ניתן לקיים הליך הקרוי פיום קיבה מלעורי, בו מוחדרת צינורית ישירות לקיבה דרך דופן הבטן, בשיטה רדיולוגית.


מדובר בהליך קצר המבוצע בהרדמה מקומית בלבד , בפולשנות מינימלית.  המטופל ובני המשפחה פנו ללניאדו , קיבלו תור מהיר לביצוע ההליך ולמרות המרחק הרב ממקום מגוריהם הגיעו לקבל את הטיפול שהציל את חייו של המטופל - המטופל החל מיד לעלות במשקל ! ד"ר זאב פויכטונגר, מנהל אגף הדימות בלניאדו מסביר כי הפעולה מבוצעת תחת שיקוף רנטגן המאפשר דיוק רב בהכנסת הצנתר מבחוץ לתוך המיקום המדויק בקיבה בלי לפגוע באיברים סמוכים. במקרה המורכב הזה נעשה גם שימוש במכשיר ה-CT   לקביעה מדויקת עוד יותר של מקום מעבר הצנתר לקיבה. רק לאחרונה ביצעה ד"ר ורד חרמוש, מנהלת האגף הגריאטרי בלניאדו, מחקר רטרוספקטיבי שבחן את תוצאות הליך פיום הקיבה המלעורי בשיטה הרדיולוגית, בהשוואה לשיטות האחרות המוצעות במקרים של חוסר יכולת בליעה. ד"ר חרמוש הראתה במחקרה כי רמת הסיבוכים הפוטנציאליים הקיימים בפיום קיבה מלעורי בשיטה הרדיולוגית נמוכה משמעותית בהשוואה לסיבוכים המתפתחים בשיטות טיפול מקבילות. ד"ר פויכטוונגר שמבצע את ההליך בלניאדו מסר כי "מדובר בהצלת חיים – פשוטו כמשמעו. מטופלים רבים שמגיעים אלי לצורך ביצוע פיום קיבה מלעורי היו נפטרים ללא קבלת הטיפול הזה. הנסיון שלי בתחום מראה כי לשיטת הטיפול הזו אחוזי הצלחה גבוהים מאד. אני מזמין כל מטופל או מטופלת הסובלים מבעיות דומות בכלל ולאלו שלא ניתן לטפל בהן בשיטות אחרות בפרט, להגיע לבית החולים לניאדו ולקבל טיפול מציל חיים".