PDF הדפסה דואל

כאבי ראש - מיגרנה וכאב ראש תעוקתי

מאת: ד"ר דניאל עובד, מומחה בנוירולוגיה, מומחה בכאבי ראש.

כאבי ראש הם מהתלונות השכיחות ביותר בפנייה לרופא. כ- 80% מהאוכלוסייה סובלים לפ חות אחת לשנה מכאבי ראש. ניתן לחלק את כאבי הראש לראשונים ומשניים. כאבי הראש הראשוניים אינם קשורים בפתולוגיה מוגדרת, וכוללים מיגרנה, כאב ראש תעוקתי וכאב ראש מקבצי. בקבוצה המשנית נכללים כאבי ראש שהגורם להם ידוע, לדוג' כאבי ראש הקשורים לסינוסים, חסימה ורידית, או תהליך תוך גולגולתי.

סקירה זו תעסוק בשני הסוגים הנפוצים ביותר של כאבי הראש- headache1המיגרנה וכאב הראש התעוקתי.

מיגרנה

מיגרנה היא מחלה הידועה מהעת העתיקה ומקור השם מן היוונית הקדומה- Hemicrania אשר שובש בהמשך ל- Migraine.

המיגרנה מתאפיינת בכאבי ראש אפיזודיים, לרוב חד-צדדיים, בדרגה בינונית-קשה, הנמשכים בין ארבע שעות ל- 72 שעות, מחמירים במאמץ, ומלווים בבחילה ו/או בהקאה, או אי סבילות לאור ולרעש. האבחנה עדיין קלינית ואין בידינו סמן ביולוגי אבחנתי.

אנו מבחינים בשתי צורות עיקריות: מיגרנה ללא אירוע מקדים- אאורה (Aura) ומיגרנה עם אאורה. האאורה מופיעה באופן טיפוסי לפני כאבי הראש, נמשכת כ- 20-30 דקות בממוצע,  ומתבטאת לרוב כהפרעה בשדה הראייה (כמו הופעת אורות מהבהבים או משוננים, או נקודות של עיוורון בשדה הראייה), הפרעת תחושה בפלג גוף, או קושי בדיבור. במקרים מסוימים מופיעות 24 שעות לפני ההתקף תחושות של עצבנות, עייפות וחוסר או עודף תיאבון.

השכיחות של מיגרנה באוכלוסיה הכללית היא כ-16%, ומתוכם כ- 15% סובלים ממיגרנה עם אאורה. שכיחות המחלה גבוהה פי שתיים בנשים מאשר בגברים.

איכות החיים של החולה המיגרנוטי הסובל מהתקפים תכופים היא קשה ומיגרנה מוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי כאחת המחלות המגבילות ביותר. המחלה פוגעת במארג הבריאותי של החולה עצמו, בקשריו המשפחתיים, בתפקודו החברתי וביכולתו לעבוד וללמוד. איכות החיים נמצאה דומה לזו של דיכאון קשה.

מנגנון פעולת המיגרנה עדיין אינו ברור מספיק. המיגרנה היא ככל הנראה מחלת מוח ולא מחלה של כלי דם כפי שחשבו בעבר. ההתכווצות וההתרחבות של כלי הדם הם משניים לפעילות אזור מסוים במוח, אשר בשלב האאורה מתקדמת בקצב של 2-3 מ"מ בדקה, ומכונה spreading depression.

כאבי הראש מופיעים כבר בשלב שבו ירידה ממושכת בפעילות המוחית הגורמת לירידה משנית באספקת הדם האזורית. בהמשך שינויים בקליפת במוח, המשפיעים ככל הנראה על גזע המוח מביאים להתרחבות כלי הדם הדוראליים, ויצירת תגובה דלקתית עצבית.

מיגרנה היא מחלה תורשתית העונה להגדרה של תורשה אוטוזומלית דומיננטית עם חדירות חלקית. בצורה ספציפית ונדירה של מיגרנה הקרויה Familial Hemiplegic Migraine נמצאה מוטציה בכרומוזום 19q3.

ניתן לחלק את הטיפול במיגרנה לטיפול לא תרופתיים ותרופתיים.

טיפולים לא תרופתיים כוללים שינויים באורח החיים והימנעות ממצבי מתח קיצוניים. כמו כן יש להימנע ממאכלים שלעיתים עלולים להוות גורם מזרז להתקפים של מיגרנה.

טיפולים תרופתיים להתקף חריף - כוללים תרופות לא ספיציפיות כגון נוגדות דלקת מסוג NSAID , או תרופות ספיציפיות למיגרנה- טריפטנים- שהם למעשה אגוניסטים לסרטונין (5HT1).

טיפול מונע - כאשר מספרם של התקפי המיגרנה עולה על ארבעה בחודש נהוג לתת טיפול מונע. הטיפול נמשך כשישה חודשים, והוא כולל קבוצות שונות של תרופות, כגון: חוסמי ביתא, מעכבי תעלות סידן, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות נוגדות דלקת, תרופות אנטי כפיוניות ואחרות. גם נטילת ויטמין 2B ומגנזיום עשויה לסייע.

כאב ראש תעוקתי (Tension-Type Headache)

כאב ראש תעוקתי נגרם כתוצאה ממתח, עייפות או יציבה לא נכונה, והוא כאב הראש הנפוץ ביותר. כ- 49% מהנשים, ו- 42% מהגברים יסבלו לפחות פעם אחת במהלך חייהם מכאבי ראש תעוקתיים.

כאב הראש פחות דרמטי ממיגרנה. לרוב מפוזר ודו"צ, מתואר כתחושה של לחץ מסביב לראש המתחיל בעורף ונמשך עד למצח ואזור ארובות העין.

כאב זה מופיע בעוצמה ותדירות משתנה ועלול לתקוף את הסובלים ממנו גם על בסיס יומיומי, אך לרוב אינו גורם להפרעה בתפקוד היום יומי. מקור הכאב הוא בשרירים הקטנים של בסיס הגולגולת והצוואר ומהחוליות העליונות בצוואר.

הטיפול בכאב הראש התעוקתי הוא בעיקר בתרופות כמו אקמול, אופטלגין, אספירין וכדומה. כשהכאב הוא בתדירות גבוהה מקובל לתת שילוב של תרופות מקבוצות שונות כגון: תרופות נוגדות דלקת, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות אנטי כפיוניות ואחרות.

דיקור סיני - הטיפול בדיקור סיני נמצא יעיל בטיפול לכאב ראש מסוגים שונים, ובמיוחד לאלו הסובלים ממיגרנה וכאב ראש תעוקתי.  יעילות הטיפול הוכחה באופן מובהק מול קבוצת פלסבו.