PDF הדפסה דואל

תרופות ביולוגיות בגידולים של מערכת העיכול

עידכונים מכנס עולמי של גידולי מעי בברצלונה - 2009

מאת: חנוכה זיוה – אחות מפקחת המטואונקולוגית יחידה אונקולוגית (BA,(MA               

בכנס אונקולוגי ביוני – 2009 בברצלונה, הובאו מחקרים וחידושים אחרונים בנושאי גידולים של מערכת העיכול והשילובים התרופתיים המגבירים את ההצלחה הטיפולית בגידולים ראשוניים ומאריכים את ההישרדות במחלה גרורתית.

נתחיל בסרטן המעי הגס שהוא הגורם השני בשכיחותו לתמותה מסרטן. כל שנה מאובחנים בארץ כ- 3200 חולים חדשים עם סרטן המעי הגס. כרבע מהחולים מאובחנים בשלב גרורתי ואצל מחצית מהחולים הנותרים תופיע חזרה מקומית או מחלה מפושטת במהלך השנים (ד"ר הוברט, 2007). הטיפול במחלה ראשונית הוא קודם כל ניתוח להסרת הגידול ובהמשך ייתכן מתן טיפול כימותרפי משלים. אך, במחלה גרורתית שוקלים את האפשרות של ניתוח לכריתת הגרורות או קרינה כדי להגיע להבראה. אם המחלה מפושטת ולא ניתן לבצע ניתוח, הטיפול המקובל הוא כימותרפיה בשילובים שונים עם טיפולים ביולוגיים או אפילו שילוב של תרופות ביולוגיות כאופציה טיפולית (BOND-2). עדיין אין תוצאות סופיות של כל המחקרים שנעשו. הוצגו חלק מהתוצאות ובחלקם יש שיעורי תגובה מפתיעים (7 חודשים עד להחמרת המחלה). התרופות הביולוגיות מונחות מטרה. המטרה יכולה להיות התא הסרטני עצמו או גורמי צמיחה לתא או לסביבתו. היתרון של הטיפולים הביולוגיים הם בתופעות הלוואי הקלות שלהן בהשוואה לתרופות כימותרפיות.

בשנים האחרונות ישנה התקדמות ניכרת בהבנת המנגנונים המביאים להתרבות ולהשרדות התא הסרטני ומטרת הטיפול הכימי הוא במניעת התחלקות התא הסרטני. לעומת זאת, התרופות הביולוגיות מפעילות מנגנונים שונים המעכבים את מסלולי העברת האותות לתאים הסרטניים דרך קולטנים שונים על גבי התאים. התרופות הביולוגיות יודעות לזהות את ה- GFR רצפטור (Growth Factor Receptor) או את ה- (Vascular Endothelial Growth Factor) VEGF, מה שמביא לקשירה שלהן באופן סלקטיבי לרצפטור וע"י כך נגרמת עצירת תהליך הפרוליפרציה המואץ (ההתחלקות-המואצת) ואפופטוזיס (המוות התאי). התרופות הביולוגיות הניתנות כיום בעולם לגידולים במעי הגס הם:  

Bevacizumab) AVASTIN), תרופה המעכבת את ה- VEGF, ומפריעה לתהליך האנגיוגנזה הפתולוגי (היווצרות כלי דם פתולוגיים), הקיים בתהליך הסרטני. אווסטין פועל במנגנון ייחודי המעכב צמיחת רשת כלי דם המספקת מזון וחמצן לרקמות סרטניות, על ידי קישור לחלבון VEGF ובכך פוגע באספקת הדם החיונית לצמיחת הגידול ולהתפשטותו בגוף וגורם ל"הרעבה" של הגידול. הוספת אווסטין לטיפול המקובל מעלה משמעותית את הישרדות החולים במחלה מפושטת ואת שיעורי התגובה לטיפול. בכנס גידולי מערכת העיכול בברצלונה (יוני-2009), הציגו תוצאות של מחקר מהפכני הקובע שאווסטין אכן טוב למחלה גרורתית כקו ראשון (כמו שמאושר כיום בישראל) אך, פחות יעיל בגידולים במחלה ראשונית (קרי, טיפול משלים).

Cetuximab) ERBITUX) , נוגדן מונוקלונלי כימרי סלקטיבי המעכב את ה- EGFR ומפחית את תהליך הפרוליפרציה. ב- 70%-80% מכלל גידולי המעי הגס ישנו ביטוי יתר של EGFR, מה שהופך את הגידולים הללו ליותר אלימים עם פרוגנוזה פחות טובה ועם עמידות לטיפול כימותרפי. בכנס גידולי מערכת העיכול בברצלונה (יוני-2009), הציגו מחקרים מפאזה III שהוצגו גם בכנס החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית ((ASCO, ונמצא כי ישנה הכפלה בשיעור ההישרדות של חולי סרטן מעי גס גרורתי שטופלו בארביטוקס כתרופה בודדת בקו טיפול שלישי ואילך (9.5 חודשים, לעומת 4.7 חודשים - NCIC). בנוסף נמצא כי ישנה הפחתה בסיכון להתקדמות המחלה בקרב 30%-40% מחולי סרטן המעי הגס הגרורתי בקו ראשון. לסיכום, נאמר ששיעור התגובה הוא גבוה (60%) עם אפשרות להגיע לניתוח ללא סיבוכים ולהארכת תוחלת חיים עם שימור איכות חיים.

Panitumumab) VECTIBIX), זהו נוגדן מונוקלונלי ממקור אנושי ומעכבר (עובדה המורידה את הסיכוי לתגובה אלרגית), שנקשר ל- EGFR ומעכב אותו. תרופה זו רשומה ב- FDA משנת 2006 אבל אינה בסל התרופות הישראלי. תרופה זו מאפשרת אופציה טיפולית ביולוגית נוספת ומסייעת במתן טיפולים ביולוגיים משולבים.

בכנס הציגו שילובים אופטימאליים עפ"י שלבי מחלה עם רצף של טיפולים היכול להוביל להישרדות מכסימאלית בגידולים במעי הגס. בנוסף, ציינו את החשיבות שבבדיקות מולקולאריות בכדי להתאים את הטיפול למטופל וכדי לחסוך טיפול מיותר, ולהביא לתגובה מכסימאלית עם מינימום תופעות לוואי.

בכנס, הועלו לדיון מחקרים המשלבים תרופות כימיות וביולוגיות לטיפול במחלה מתקדמת וגרורתית בסרטן הקיבה.  חלק מהמחקרים בפאזה II או III אך, ישנם לא מעט אופציות טיפוליות לסרטן קיבה גרורתי. לדוגמא: TAXOTERE בשילוב עם תרופות אחרות, בין השאר עם תכשירים פומיים (קפציטבין = קסלודה ו-S1 שלא נכנסו לסל התרופות בארץ). בנוסף, בכנס תוארו מספר מחקרי פאזה II, המשלבים טיפול כימותרפי יחד עם טיפולים ביולוגיים שהראו תוצאות מבטיחות מבחינת שיעורי התגובה וההשרדות בסרטן הקיבה. כמו: Avastin  ו -  Erbitux, הנבדקים עדיין במחקרים קליניים בהתויה זו.

לסיכום, הכנס היה מרתק, היו בו סימפוזיונים שאיפשרו להכיר מחקרים רפואיים הנמצאים בתהליך עשייה, להם תוצאות חלקיות בלבד. עבורי זו אפילו קבלת אישור שיש תמימות דעים כלל עולמית לגבי שיטות טיפול ושאנחנו במקום טוב בחזית הטיפולית, למרות היותנו יחידה קטנה.