טיפים למניעת סיבוכי סוכרת
PDF הדפסה דואל

12 טיפים למניעת סיבוכי סוכרת

 1. בחרו פחמימות בקפידה:
  אתם לא חייבים להימנע מפחמימות לחלוטין. בחרו פחמימות שמתפרקות בגוף לאט ומספקות אנרגיה יציבה. העדיפו פחמימות מדגנים מלאים, אגוזים, ירקות ופירות טריים. כן, אתם יכולים לאכול גם פירות מתוקים, אך במידה. התייעצו עם תזונאי בכדי להכיר ולאמוד את הכמויות הדרשות לכם.
 2. הורידו מעט במשקל אם יש צורך :
  התחילו בקטן. 5-10 קילוגרמים עשויים לעשות הבדל אצל חולים רבים. הפחתה במשקל יכולה לסייע להוריד רמות סוכר, לחץ דם, ולייצב את פרופיל השומנים. אל תבחרו מטרות רחוקות אלא יעדים ריאליים לכם וליכולותיכם. שלבו גם פעילות גופנית מתונה אך בקביעות. בשלב הראשון, ותרו על צ'יפס ומטוגנים ועל מוצרי סוכר פשוטים ללא ערכים תזונתיים משמעותיים.
 3. לישון כמו שצריך בבקשה:
  הרגלי שינה נפסדים עשויים להגביר את רמות הגלוקוז בדם ולעודד את התשוקה לפחמימות. זה יכול להוביל לעלייה במשקל, הגברת הסיכון לסיבוכים כגון לב ומחלת כליות. תכוונו לשש עד שמונה שעות שינה בלילה. טפלו בדום נשימה בשינה, טיפול זה יכול לשפר את השינה ולהפחית את רמות הסוכר בדם
 4. תהיו פעילים ועסקו בפעילות גופנית :
  בחרו לכם פעילות גופנית שתהנו ממנה: ריצה, הליכה, רכיבה על אופניים או שחייה. יש לכל סוג פעילות יתרונות וחסרונות מסוימים אך אצל כולם רבים היתרונות על החסרונות. צאו לפעילות גופנית לפחות לחצי שעה כ -5 פעמים בשבוע. פעילות גופנית מפחיתה סיכון למחלות לב, השמנה, כולסטרול ולחץ דם. פעילות גופנית עשויה להפחית מתח ולהוריד מינוני תרופות.
 5. בידקו את רמות הסוכר בדם באופן קבוע:
  חולי סוכרת הרי יודעים כי הם מחוייבים לבדיקה עקבית של רמות הסוכר בדם. ישנם חולים שעושים זאת באמצעים ביתיים מדי יום וישנם חולים שמגיעים לבדיקה בקופת החולים מפעם לפעם. תהיה התדירות אשר תהיה, חשוב להקפיד על רצף ומעקב, על מנת ללמוד ולמפות מגמות וכמובן להיות מודעים לשינויים.
 6. הפחתת מתח ולחץ:
  עודף מתח ולחץ עשויים לגרום לעלייה ברמות הסוכר בדם. כאשר אתם מודעים לעובדה זו, עשו מאמצים אמיתיים להפחית את גורמי המתח והסטרס בחייכם. ישנם דברים שאינם בשליטתכם המלאה אך ביכולתכם להגיב לכל תרחיש במידתיות ואיפוק.   אל תוותרו על השקט שלכם ותנו את מירב תשומת הלב הדרושה על מנת ליצור לעצמכם סביבה רגועה.
 7. פחות מלח ונתרן:
  פחות, אינו אומר בכלל לא. למלחים בגופנו תפקידים חשובים בתקשורת הבין תאית ובהשבת איזון לנוזלי הגוף, יחד עם זאת עודף מלחים ובייחוד נתרן, עשויים להשפיע על לחץ הדם באופן משמעותי ולפגוע בתפקודי הכליות. וותרו עד כמה שניתן על מזונות מהירים ומתועשים, לרוב הם רוויים בנתרן ומלחים. העדיפו מזונות גולמיים יותר וכאלו שלא עברו עיבוד יתר וכמובן, הרבה ירקות וסיבים טריים.
 8. מדד ABC  למניעת מחלות לב:
  בדיקת מדדים אלמנטריים וחיוניים יאפשרו לך לעקוב אחר שינויים ובעיות בתפקוד מערכת הלב וכלי הדם. ערכי המטרה מהווים יעד כללי  וכל אחד צריך לקבוע יעדים אישיים בהתייעצות עם הרופא המטפל.

  • רמת A1C - זהו מדד של ממוצע רמת הסוכר בדם במהלך 2-3 החודשים האחרונים. ייתכן שיהיה עליכם לבדוק אותו מספר פעמים בשנה. שוחחו עם הרופא לגבי הגדרת המטרה הרצויה לכם באופן אישי.
  • Blood pressure – לחץ דם – המטרה : 130/80
  • Cholesterol – כולסטרול – המטרה : LDL  - מתחת ל – 100 HDL – מעל 40
   טריגליצרידים – מתחת ל – 150 מ"ג
 9. טיפול יסודי במכות ובחבורות:
  סוכרת מעלה את הסיכוי לזיהומים ומאטה מאד את קצב ההחלמה והריפוי. לכן, אם אתם חולי סוכרת בכל רמה, טפלו בחתך או בפצע במהירות, חטאו, חבשו וטפלו ואם אין הטבה תוך מספר ימים, גשו לרופא בהקדם. העיקר לא להזניח ולחכות שהפציעה, קלה ככל שתהיה, תחלוף לה מעצמה.
 10. הפסקת עישון :
  זה אולי נשמע בנאלי, אך הפסקת עישון עשויה להקל עליכם את ההתמודדות עם הסוכרת. העישון פוגע בגופנו בכל הרבדים: נשימה, תזונה, זרימת דם, מעלה את מפלס הרעילות בגוף ופוגע בתפקודים ובכושר הגופני. דברו עם הרופא המטפל על רצונכם להפסיק לעשן, הוא יסביר לכם מדוע זה כדאי ואילו אמצעים עומדים לרשותכם. 
 11. "מזונות על" מבחינה תזונתית:
  אין רק דיאטה אחת לחולי סוכרת, כל מטופל והצרכים שלו, כל מטופל וההעדפות האישיות שלו. דבר אחד ברור, ישנם כמה מזונות שעל סגולותיהם אין עוררין ולכן כחולה סוכרת, כדאי לצרוך מהם באופן קבוע : פירות יער, סלק, בטטות ירקות ירוקים ועוד, יכולים להיות חלק מכל ארוחה ביום ולהעשיר את התפריט היומי ברכיבים תזונתיים חיוניים.
 12. ביקורי רופא שוטפים:
  ביקורי רופא זו לא "כוס התה" של אף אחד, אך לחולה סוכרת זה יכול להיות צעד חשוב במעקב אחר מחלה מתפתחת כמו סוכרת.  בלוח הפגישות שלכם צריכים להיות תאריכי מעקב קבועים לפגישה עם הרופא שמטפל בכם, בדיקות דם שוטפות, נפרולוג,מומחה לכף רגל  ומומחה לעיניים. ניתן לשלב את הצורך הזה תחת קורת גג אחת ולבקר במרפאת הסוכרת בבי"ח לניאדו, שם נרכז עבורכם את כל שיגרת הטיפולים והמעקב השנתיים. אתם, צריכים רק לבוא...