PDF הדפסה דואל

שאלות ותשובות נפוצות – בנושא סרטן המעי הגס
 

שאלה:
אני גבר בן 45 ללא היסטוריה משפחתית של סרטן או פוליפים במעי הגס. האם אני צריך בכל זאת להיות מוטרד ולבדוק את עצמי? אילו בדיקות עליי לעבור אם כן? 
 

תשובה:
מכיוון שאין לך היסטוריה משפחתית של סרטן או פוליפים, אין צורך להיות מוטרד. ניתן להתחיל בדיקות מניעה בסביבות גיל 45-50, בכדי להגיע לזיהוי של מצבים טרום סרטניים.
מומלץ לגבר בגילך לעבור את הסקירות הבאות:

  1. רצוי לפנות לרופא העוסק בתחום זה על מנת לקבל הדרכה וסדר בדיקות. 
  2. בדיקת דם סמוי בצואה – בדיקה זו בוחנת האם קיים דם סמוי בצואה שלא ניתן להבחין בו בקלות בעין בלתי מזוינת . 
  3. רקטוסקופיה – בדיקת חלחולת.  
  4. קולונוסקופיה – בדיקת המעי הגס, הליך אשר נעשה באשפוז יום על פי רוב ומאפשר צילום חד וברור של פוליפים או סימנים אחרים לאורך המעי הגס.        

 


 
שאלה:
מצאתי מעט דם בצואה שלי.האם זה יכול להיות סרטן המעי הגס?
 

תשובה:
הסימן המוקדם של סרטן המעי הגס עשוי להיות דימום. אבל, אם אתם מוצאים דם בצואה, אין צורך להילחץ, מספר מחלות שונות יכולות לגרום לדימום, לא רק סרטן המעי הגס. אם אתם מוצאים דם בצואה, גשו לרופא לשם המשך בירור ואבחון. ככל שתקדימו כך ייטב.

 שאלה:
לא מזמן עברתי קולונוסקופיה והרופא סיפר לי כי הוציאו אדנומה במהלך ההליך. מהי אדנומה?

 

תשובה:
אדנומה היא פוליפ שפיר, שאינו סרטני במעי הגס. ברגע שהדנומה נכרתת האדם בריא אך הוא עולה ברמת הסיכון לפתח פוליפים נוספים ועקב כך גם סרטן.
עליו להיות במעקב צמוד אצל רופאו למניעת סרטן המעי הגס.
שאלה:
האם עליי לשנות את הרגלי האכילה שלי על מנת להימנע מסרטן המעי הגס?


תשובה:
קיימים דיונים עמוקים ומשמעותיים לגבי השפעתה של תזונה על מניעת סרטן המעי הגס וסרטנים בכלל. ידוע כי תזונה נכונה עשויה למנוע ואף לטפל, אך עדיין לא ניתנה פסיקה חד משמעית לגבי ההתנהגות המדוייקת לה כדאי לך להידרש. הנושא נמצא בבדיקה כל העת ומתקדם ככל שהימים חולפים. ניתן לומר בודאות גבוהה כי תוספת סיבים תזונתיים לתפריט היומי עשויה לעזור לתפקוד העיכול ומפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. תזונה נכונה יכולה לסייע לך באופן כללי במניעת מחלות ושיפור הבריאות ולכן אם ביכולתך להימנע ממאכלים מזיקים ובמקביל לצרוך מזונות איכותיים ובריאים ככל הניתן, זהו שינוי מבורך שלבטח יתרום לבריאותך.

 שאלה:
בעלי מתמודד עם עייפות קיצונית לאחר טיפולי סרטן המעי הגס שעבר. כיצד ניתן לסייע לו להבין את התופעה ולשפר את המרץ והחיוניות שאבדו לו?


תשובה:

 ראשית, כל התאוששות מניתוח מלווה בעייפות כתוצאה מהטראומה, במקרה של סרטן המ ע י, הגוף לומד להפיק אנרגיה ממקורות המזון מחדש. יש לקבל זאת בהבנה אך בהחלט צריך לבדוק ולטפל.

מומלץ להתבונן על העצות הבאות על מנת לשפר את התופעה:colon

  • בדיקה עצמית של רמות האנרגיה לאורך היום, אפילו כדאי לנהל יומן ובו לתעד את השינויים שלך במהלך היום. כך תוכלו להיערך ולעשות חלוקת כוחות במשך הזמן. 
  • תכנון פעילות ושמירת אנרגיה, על מנת לא לכלות את מאגרי האנרגיה כבר בראשית היום. 
  • תזונה נכונה, מלווה במעקב של דיאטנית. ממילא הטיפול בסרטן כופה הרגלים חדשים, כך תוכל גם ללמוד לצרוך מזונות מועילים שישפרו את תהליך הפקת האנרגיה בגופך.
  • הפחתת מתח ולחץ אשר נחשבים לזוללי אנרגיה.בשלבים הראשונים תלמד להתנהל בנחת ולא לקחת ללב דברים שאינם בשליטתך. כך תוכל להשתמש באנרגיה שלך לעשייה ולא לפזר אותה בלא צורך. 
  • שיחה תקופתית עם הרופא – העייפות שלאחר הסרטן היא טבעית. במקרים מסוימים הרופא יידע לעזור לך לערוך הבחנות בין סוגי עייפות שונים ולהציע לך דרכים להתמודד.