PDF הדפסה דואל

הג'ירפה

כתבה: אתי ליטיג, אחראית טיפול נמרץ פגיםgiraffe

יצאתם לטיול, ישנתם בשק שינה על אבנים ואדמה קשה. מזג אוויר היה קר. חם. היו רעשים. היו זבובים. היו עוד דברים לא במיוחד מפנקים. הייתה חוויה מעניינית.
איך הייתה השינה ? גרועה.

יצאתם פעם לבית מלון וישנתם במיטה נוחה עם מיזוג אויר. אווירה רגועה .
איך הייתה השינה ? כמו של תינוק .

בפגיה אנחנו מנסים לתת לפגים שלנו את הטוב ביותר ,טיפול ,נוחות וקירבה להורים.

פג בא לעולם.
פג נולד שבועות רבים לפני המועד המתוכנן, עליו להתמודד במהירות עם סביבה השונה לחלוטין מזו שהורגל אליה ,בה היה אמור להשלים את התפתחותו.
הפגייה היא סביבה חדשה ומורכבת עבורו ,הוא צריך לשכב בתוך אינקובטור מספר חודשים , להתרגל למכשור הרב שנמצא סביבו, הרעשים, הקולות, התאורה ,המגע ועוד. הטיפולים השונים שהוא מקבל ,כל אלה לא היו חלק מסביבתו הטבעית ברחם.
לאחרונה –קיבלנו תרומה של אינקובאטור חדש שנקרא –ג'ירפה,  הנותן את הנוחות של בית מלון עם כל אביזרים הנלווים:מיזוג אוויר, מיטה מתכווננת ,ארבעה כיווני אוויר, אווירה נוחה ושקטה....
הג'ירפה היא מערכת משולבת של אינקובאטור פתוח וסגור. נפתחת בלחיצת כפתור מזדקפת ונהפכת לאינקובאטור פתוח .
 

האינקובאטור הפתוחIncubator1
יתרונות: חימום מהיר, גישה נוחה לטיפול  וקירבה להורים עד חיבוק תינוקם.
חסרונות: ייבוש האוויר ולחות נמוכה יחסית בסביבת הפג, חשיפה לאור ורעשים מסביב.
הפגים נמצאים בסיכון לפתח היפותרמיה מיד לאחר הלידה. הסיבות להיפותרמיה הם היחס הגבוה בין שטח הפנים לנפחם, העדר שומן חום בתת עור שלהם וכן חוסר בגליקוגן, ההיפותרמיה מלווה בסיבוכים כמו היפוגליקמיה, חמצת ואפנאות. לכן יש חשיבות רבה לחימום הפג מייד לאחר הלידה.
הג'ירפה יורדת לאיטה ונסגרת לאינקובטור סגור .

האינקובטור הסגור
האוויר החם מתפזר בחלל האינקובאטור בעדינות ובמהירות נמוכה.
הלחות שעוטפת את התינוק תורמת להפחתה של אובדן החום באידוי.
ניתן לפתוח את דפנות האינקובאטור מכל הצדדים, ובלחיצת כפתור מופעלים וילון מיסוך, כך שהאוויר בחדר לא יתערבב עם האוויר החם שיש באינקובאטור, (בדומה לכניסה לסופר, כאשר עוברים את דלת הכניסה מרגישים מיד את המזגן).
יתרונות: שליטה על סביבה, טמפרטורה, לחות ומגע.
חסרונות: קשה יותר לטיפול מהיר.
הפג שוכב על מזרון מיוחד מסיליקון למנוע פצעי לחץ, ניתן לכוון את המזרון לגבהים שונים. המזרון מסתובב לכל הכיוונים ועוזר רבות בזמן טיפול ובמיוחד באינטונציה. אין צורך להוציא את התינוק להשקל היות ויש משקל הנמצא כבר בפנים.


סביבת הפג
הפג מתמודד עם סביבתו החדשה והמורכבת בכל מערכות גופו (ובכלל זה, מערכת העצבים המרכזית), שטרם השלימו את הבשלתן. ידוע שפגים רגישים לסביבה החיצונית כמו -לכאב, קולות, רעשים ומגע.
בפגיה הרבה אירועים, שעשויים לגרום לפג לאי שקט, המוציאים אותו מאיזון ומקשים על מנוחה שלווה ורציפה (רעשים חזקים, כאב, שנוי תנוחה, וטיפולים שוטפים). למרות שאירועים אלה הם לרוב חלק בלתי נפרד מחיי הפגייה, ניתן להשפיע עליהם ולהפחית אותם, ולתמוך בפג כאשר הוא נחשף אליהם.

 

רעשים
הפג חשוף לרעשים רבים ביום יום. בפגיה מומלץ רעש של עד 45 דציבל.

המוניטור, לדוגמא, נותן 55-65 דציבל , אזעקה במוניטור - 78 דציבל ,סגירת אינקובאטור - 75 דציבל ,טלפונים - 65 דציבל.

הג'ירפה מונעת מרעשים סביבתיים להגיע לפג.


תאורה
תאורה חזקה עלולה להפריע להתפתחות תקינה של מערכת הראיה. כגון :תאורה של החדר ,פוטותראפיה (טיפול כאשר לתינוק יש צהבת פיסיולוגית), ומנורה מיוחדת בזמן טיפול בפג.

בפגייה אנחנו מנסים לכסות כל אינקובאטור כך שהפג יהיה חשוף פחות לתאורה חזקה.
יחד עם הג'ירפה קיבלנו מכשיר חדיש לטיפול בפוטותארפיה. הפג שוכב על כרית מיוחדת שנותנת את הטיפול ללא צורך בכיסוי עיניים ובנוחות רבה.

 

חשיבות המגע
מגע הוא חלק בלתי נפרד מחיי הפג.
לפני כל טיפול ומגע –נעשה אומדן כאב לפג על מנת להפחית את הכאב.Incubator2
השכבת הפג - בתוך תנוחת "קן" האוסף אותו ומאפשר לו לשמור על תנוחה נכונה ואופטימלית תוך הקניית תחושה של רוגע וביטחון. בנוסף הוספנו לכל פג כרית מיוחדת שנראית כמו יד ארוכה, המחבקת אותו לאורך כל שהותו באינקובאטור ומקנה לו את התחושה שהוא לא לבד.
בפגייה אנחנו מלמדים את ההורים על חשיבות המגע בתינוקם ,כגון הנחת כל כף היד של ההורה על גוף ילדם, אשר מרגיע אותם.
אחת ההתערבויות החדשניות ורבות מחקרים, היא החזקה בשיטת ה"קנגורו", בה מוחזק ומחובק הפג על החזה החשוף של ההורה במגע ישיר "עור לעור".
בעזרת הג'ירפה נוח להורה לעשות את שיטת "הקנגורו".Incubator3
אין חוויה יותר מרגשת מאשר לראות זאת. ההורה  נינוח, הפג רגוע (רואים במוניטור) ובכך אנו מצליחים במקצת להחזיר את תחושת הביטחון והקרבה שהרחם נתן. 
הג'ירפה מיועדת גם לפג מורכב במיוחד. הורה אשר לא יכול להוציא את הפג, יכול לרכון מעל תינוקו וממש לחבק אותו (בזמן שהג'ירפה נפתחת לאינקובאטור פתוח וכל הדפנות יורדות).
הג'ירפה העלתה את רמת הטיפול בפג, אך לא פחות חשוב הוא הצוות המיומן  שנותן את הטיפול המקצועי, החדשני, מדריך ותומך בהורים במסע הארוך שהם נמצאים בו עד צאתם לביתם.