PDF הדפסה דואל

ליצנות רפואית  

 
השפעות פיסיולוגיות של חיוך, צחוק ושמחה
עבור  מטופלים, ביmedical-clowns2ת חולים עלול להיות מפחיד, מבלבל או סתם משעמם. ישנם אנשים חולים מאוד או פצועים שנמצאים בבית ה חולים זמן ממושך.
מחקרים בינלאומיים מצאו שצחוק מועיל הן מבחינה פיזיולוגית והן מבחינה פסיכולוגית. מינון של הומור עוזר להקלה מפני פחד ומתח נפשי ועוזר להחלמה. רמת תאי ה-T ונסיוב הקורטיזול יורדת, ובכך יש שיפור של המערכת החיסונית. יש הרפיה של השרירים והמערכות הקרדיו-וסקולרית (לב ודם) והרספירטורית (נשימה) מרוויחות. יש הפרשה של אנדורפינים הגורמים להורדת הכאב.
ליצנים רפואיים נותנים לחולים מנות גדולות של כיף וצחוק ! ומראים כי האדם הוא המשמעותי. לא המחלה.

ליצנות רפואית עוזרת להתחבר לצד הבריא של המטופל
ליצנים רפואיים יכולים להסיח דעתם של מטופלים בזמן פרוצדורות לא נעימות, להרגיע אותם בעיתות חירום ולעודד אותם בפיסיותרפיה. הליצנים הרפואיים יוצרים פרודיה על שגרת בית החולים כדי לעזור למטופלים להסתגל לשהות בבית החולים. מטופלים יכולים להרגיש מאוימים על ידי הז'רגון והציוד הרפואיים.
הליצנים הרפואיים עובדים בשותפות עם הצוות הרפואי.
"הצחוק יפה לבריאות", כך אמרו חכמינו. מאז עברו שנים רבות והאמרה אכן הוכיחה עצמה. כיום, הליצנות הרפואית משמשת כלי נוסף בידי הרפואה כדי להרגיע ובכך לקדם את ריפויו של מטופל. שהותו של מטופל בבית החולים כרוכה בדרך כלל בלא מעט חרדות, אי-וודאות ובכאב. כאן נכנסים הליצניים הרפואיים שתפקידם העיקרי הוא:

 • להכניס שמחה ותקווה בסביבה בה שוררים בדרך כלל  הדאגה החולי. 
 • לסייע למטופלים לעבור את תקופת האשפוז עם פחות חרדה על ידי התנסות בחוויות של הומור, צחוק, חלום ופנטזיה. 
 • לחזק את המוטיבציה של כל מטופל לגייס בתוכו את כוחות הנפש שיסייעו לו להתמודד עם המחלה, ולהפחית את רמת הפחד והמתח שהוא חש בעת הטיפולים השונים. 
 • להקל ולו לרגע על דאגת המשפחות של אותם מטופלים,  על ידי כך שמאפשרים להם להפיג את המתיחות בה הם שרויים ולהצטרף לצחוק ולשמחה של בני משפחותיהם.
 • להביא לצוות הרפואי והסעודי תמיכה מסוימת במסגרת עבודה  עמוסת  לחצים.


ליצניים רפואיים בבית חולים לניאדו
מי אנחנו ?medical-clowns1
פרידה קפלן – בוגרת קורס ליצנות רפואית בבי"ח אסף הרופא. ליצנית רפואית כ-7 שנים. עובדת סוציאלית. רבנית של קיסריה. נשואה, אמא ל-6 ילדים וסבתא לנכדה אחת. "שמעתי על הקורס ברדיו והבנתי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדולה".

עמית נגדימן – בוגר קורס ליצנות רפואית בבי"ח אסף הרופא. ליצן רפואי כ-7 שנים. מרצה בתחום. מספר ומנחה סדנאות של מספרי סיפורים וגם מדריך טניס. מהנדס מחשבים לשעבר. נשוי ואב ל-2 בנות. "לאחר שפרשתי מתחום ההיי-טק חיפשתי כיוונים אחרים. במקרה ראיתי את הסרט 'פאטץ' אדאמס' ומייד הבנתי מה אני רוצה לעשות בחיים".

ליצנות רפואית בלניאדו
"אנו זוכים לעבוד במספר רב ומגוון של מחלקות ולכן אם הייתם בבית חולים לניאדו, יש סיכוי סביר שפגשתם בנו . המודל הזה, של שני ליצנים רפואיים המהווים מעין 'ליצני הבית', הוא ייחודי ויחידי בארץ (ככל הידוע לנו). הוא מתאפשר תודות לחום, לדאגה לרווחת החולה ולפתיחות לחדש של ההנהלה והצוות הרפואי.

איך הכל התחיל?
הגענו כשני ליצנים רפואיים טירונים לעבודה של שעה, פעם בשבוע במחלקת ילדים.medical-clowns3
השעה הפכה ליום. היום הפך ליומיים. ולמחלקת ילדים, נוספו מחלקות אחרות: נפרולוגיה, אונקולוגיה, המטולוגיה, גניקולוגיה, כירורגיה, אורטופדיה והמחלקות הסיעודיות (בית אברהם). מעבר לעבודתנו ה'רגילה' במחלקות הנ"ל, אנו גאים להיות חלק משני פרויקטים מיוחדים המשתמשים בצורה יצירתית בארגז הכלים שלנו:

 1. טיפולי פיסיותרפיה במחלקת ילדים – "הטיפול בילדים בעייתי לעתים בגלל החשש הגדול של הילד לקבל טיפול מאדם זר ולא מוכר. לכן, לעתים הטיפול מלווה בבכי לאורך כל הטיפול. לשמחתי קיימים במחלקה זוג ליצנים שיכולים לשנות לגמרי את הטיפול. הליצנים עובדים איתי לעתים קרובות ועוזרים מאד להרגיע את הילד המטופל ולאפשר טיפול רפואי אפקטיבי ונעים. לעתים הם מצטרפים ללימוד טכניקות טיפוליות שאני מלמדת את הילד. מבחינתי, הייתי שמחה אם בכל טיפול מעל גיל 6 חודשים הם היו מצטרפים אליי לטיפול משולב. התוצאות הרפואיות בטיפולי פיזיותרפיה הן חד משמעיות" (אורנה יריב, פיסיותרפיסטית).
 2. מחלקת טרום ניתוח (פדיאטרית) – לחדר הקבלה של חדר הניתוח, מגיעים ילדים עם הוריהם לניתוחי א.א.ג. הכנת הילדים לניתוח כרוכה במתח רב. לילדים יש קושי רב להתאקלם במקום זר וקושי להתמודד עם הצום הנכפה עליהם ובעקבות כך הוריהם שרויים במתח רב.
  קשה להם ההתמודדות עם הילדים בנוסף לפחד ולדאגה מהניתוח עצמו.

  "הופעת הליצנים הרפואיים בזמנים כאלה, תורמת רבות להפחתת החרדה בקרב הילדים
  וההורים כאחד. לבוש הליצן הצבעוני, השימוש בהומור, מעשי קונדס שונים ופיסול בבלונים גורם אושר רב לילדים כמו-גם להוריהם ומשמש הסחת דעת בזמן ההמתנה לניתוח" (שושי לנדר, אחות אחראית קבלה, חדרי ניתוח).

 

אבני היסוד שלנו
•    "לב שמח ייטב גהה; ורוח נכאה, תיבש-גרם" (משלי פרק יז; כ"ב). השמחה תיטיב לגוף כדברי רפואה ושברון רוח תייבש מוח העצמות.
•    "שמחה פותחת את הלבבות" (רבי נחמן).
•    "בדרך כלל, בני אדם אוהבים דברים ומנצלים אנשים, אבל יהיה זה הרבה יותר נכון לאהוב אנשים ולנצל דברים."
•    "מי שצוחק יותר מכולם היום, יצחק גם אחרון" (ניטשה).
•    "יש לטפל גם בחולה ולא רק במחלה" (פאטץ' אדמס).
•    "מה שסבון הוא לגוף, הצחוק הוא לנשמה....".
•    "הליצן הוא כמו אספירין; אלא שהוא עובד פי 2 יותר מהר...." (גרוצ'ו מרקס).
•    "היום המבוזבז ביותר הוא היום שלא צחקנו בו" (רוברט הולדן).
•    "החיוך אינו עולה כסף אך שווה זהב".