מידע על מחלקת אונקולוגיה
PDF הדפסה דואל

מידע על מחלקת אונקולוגיה

מידע למטופל על מחלקת אונקולוגיה ב-PDF

 רקע

המכון האונקולוגי קיים מעל 20 שנה. ומתפקד כאשפוז יום אונקולוגי בו מקבלים טיפולים כימותרפים, ביולוגים, הורמונליים ו/או טיפול תומך. המכון האונקולוגי עובד בתיאום עם מחלקות פנימיות, כירורגיה, גניקולוגיה, אורולוגיה, קרדיולוגיה ועוד. מטופלים הזקוקים לאשפוז אונקולוגי, מתאשפזים במחלקה המטואונקולוגית ובחדרים בודדים במחלקות פנימיות, בהשגחת המכון
ובטיפולו. מטופלים הזקוקים לטיפול קרינתי, מופנים לבתי חולים בהם קיימים מכוני קרינה עפ”י רצונם ובתיאום עם קופות החולים. צוות המכון מסייע בתיאום תורים עם מכוני קרינה. למטופלים ניתנת אפשרות בחירה של מכון קרינתי בו הם מעוניינים לקבל טיפול. במכון ניתנים טיפולים המותאמים לפרוטוקולים מקובלים בארץ ובעולם. צוות המכון משתתף במחקרים ומתעדכן בכנסים בינלאומיים. הצוות
ברובו בוגר קורס מחקר .GCP במכון האונקולוגי אווירה ביתית ואינטימית. יש בו כ 25- כורסאות טיפול ו 2- חדרי מיטות. במהלך הטיפול מוגשות ארוחות בוקר ו/או צהריים. בהמשך, פירוט על צוות המכון שישמח לעמוד לשירותך בכל עת.

פעילות היחידה
במכון מטפלים במחלות אונקולוגיות שונות, כגון:

 • גידולים במערכת הנשימה (קנה הנשימה, ריאות).
 • גידולים במערכת העיכול (קיבה, ושט, מעי גס, חלחולת/רקטום, לבלב).
 • גידולים בשד.
 • גידולים במערכת השתן (כליה, שלפוחית שתן).
 • גידולים במערכת הנשית (שחלות, רחם, צוואר הרחם).
 • גידולים במערכת הזכרית (פרוסטטה).
 • גידולים מסוגים שונים (קרצינומה, סרקומה ועוד..)

 

במכון ניתנים טיפולים תומכים בשלבי המחלה השונים כמו:

 • טיפול פליאטיבי (לצורך הקלה על סימפטומים)
 • איזון כאבים
 • טיפול בעצירות
 • טיפול בשלשול
 • טיפול בפצעים בפה
 • טיפול בעייפות וחולשה
 • טיפול במצב נפש

 

במכון צוות רב מקצועי הכולל:
רופאים אונקולוגיים (ראה מטה).
אחיות אונקולוגיות בוגרות קורס על-בסיסי באונקולוגיה (ראה להלן).
עובדת סוציאלית (ראה להלן).
מזכירה רפואית (ראה להלן).
דיאטנית.
מתנדבים.
שירות תמיכתי נרחב ומגוון(ראה להלן).


צוות המכון ידריך אותך, כל אחד בתחומו על הטיפול שתקבל, תופעות לוואי, תרופות נלוות שנדרש לקחת בבית, זכויות ושירותים נילווים בקהילה, דרכי התמודדות עם המחלה והטיפולים ועוד. בנוסף, תקבל חוברת הדרכה עפ”י פרוטוקול טיפולי שנקבע עבורך ונסייע לך בבחירת התערבות תמיכתית ממגוון הטיפולים הקיימים במכון (ראה להלן).

הצוות הרפואי הבכיר
ד”ר יעל מריק - מומחית ברפואה פנימית, באונקולוגיה רפואית ואונקולוגיה קרינתית (רדיותרפיה), תת התמחות בגידולי ראש-צוואר ובמחלות שד וגידולי שד.
ד”ר מאיר זהבי – מתמחה באונקולוגיה, הכשרה נוספת: קורס רפואה פליאטיבית ולימודי רפואה סינית. חוקר במכון אונקולוגי , ביה”ח תל השומר.
ד”ר ליקא צטבר – רופאת בית. עובדת גם במכון האונקולוגי בביה”ח זיו בצפת.

הצוות הסיעודי
גב’ חנוכה זיוה - מפקחת המטואונקולוגיה, אחות אחראית אשפוז יום אונקולוגי, מדריכה קלינית מחלקתית ומתאמת מחקר BA,RN בפסיכולוגיה ותקשורת, MA בהנחיית קבוצות בשילוב אומנויות, בוגרת לימודי פסיכותרפיה דינאמית ממוקדת ובוגרת קורס על בסיסי באונקולוגיה עם הכשרה בטיפול בכאב. מרצה בבתי ספר לאחיות בנושאים הקשורים לאונקולוגיה.
גב’ אידה רייזמן - אחות המטאונקולוגית בכירה. BA,RN במדעי החברה והרוח. הכשרה: אונקולוגיה, מודולה בהמטאונקולוגיה ובריאות הציבור. אחראית על בטיחות בטיפול כימותרפי במסגרת ביה”ח ובטיפול כימותרפי ו/או ביולוגי פומי (דרך הפה) במחלקה, למטופלים המקבלים טיפול ביתי.
גב’ מעיין צדוק – עובדת סוציאלית, MA . הכשרה: טיפול בנפגעי טראומה, בריאות הנפש ושיקום, נאמנת בשורה מרה בביה”ח. פעילה בפורום סרטן שד לעובדות סוציאליות באגודה למלחמה בסרטן.

ייחודיות במתן שירות ביחידה האונקולוגית
האחיות נותנות מענה טלפוני גם מחוץ לשעות העבודה. בקבלת מטופל למכון, ניתן מספר טלפון/סלולרי פרטי של איש צוות (עברית/רוסית), הזמין למענה טלפוני בכל יום ובכל שעה. הצוות הסיעודי ביחידה מסייע בבעיות יום-יומיות בהתאם לצרכים פיזיים, נפשיים, חברתיים וכלכליים של המטופל ומשפחתו. הצוות בכללותו, מיומן, רגיש ומאוד מקצועי.

הצוות האדמניסטרטיבי
גב’ קוק אסתר – מזכירה רפואית מוסמכת. בוגרת קורס קידוד של האגודה לרישום הסרטן הלאומי במדינת ישראל. BA בהסטוריה ישראלית וכללית. המזכירה מנהלת את השירות האדמניסטרטיבי במכון, החל בזימון ותיאום תורים, ארגון טפסי 17 ואישורי תרופות מקופות חולים, וכלה בתיאום קרינתי ותיאום התקנת port )ביחידת האנגיוגרפיה( עבור מטופלים.
שירות לאומי וכח עזר

לתיאום שיחה עם צוות רב-מקצועי
שיחה עם מנהלת היחידה ד”ר מריק - בתיאום יום ושעה (דרך המזכירה אסתר).
שיחה אישית עם אחות אחראית - בימים א’, ב’, ג’, ה’. משעה 13:00 ואילך.
ש יחה אישית עם עובדת סוציאלית – כל יום בשבוע משעה 12:00 ואילך.
ניתן לתאם מפגשים עם המטפלים דרך המזכירה הראשית ביחידה: אסתר קוק.

טיפולים תמיכתיים רב מערכתיים במכון
במכון ישנם שירותים הניתנים חינם אשר מטרתם להקל את זמן שהותך ביחידה בזמן הטיפולים. השירותים הניתנים ביחידה הם:

עובדת סוציאלית
תומכת ומלווה אותך ואת בני משפחתך עם הגיעך למכון ולאורך כל תקופת הטיפולים. העובדת הסוציאלית מזהה את הצרכים הייחודים של כל אחד בשלבי המחלה השונים ומתאימה את ההתערבות שלה בהתאם. היא תספק לך מידע מקיף על זכויותך כמטופל אונקולוגי בתקופת הטיפולים כמו: החזר נסיעות וכו’ ותסייע לך בתיווך עם גורמים בתוך הבית חולים ומחוצה לו.

אימון אישי
onco-dep1


אימון אישי ורפואת הגוף-נפש כדרך מצויינת ללמוד וליישם כיצד לחיות הכי טוב שאפשר ולכמה שיותר זמן. אמון הנוגע בחרדות, לחץ, דכדוך, בושה, כעס ושאר רגשות הרסניים כדי לשחררם ולפנות מרחב נפשי לשלווה ושמחה המחזקים את המערכת החיסונית ומשפרים את איכות החיים.

טיפול פסיכותרפי למטופלים ובני משפחותיהם
onco-dep2


מפגשים אישיים, זוגיים ומשפחתיים
עם פסיכותרפיסטית המציעה טיפול נפשי (פסיכותרפי) המעמיק וחותר לשינוי בחוויה הפנימית של האדם ובביטויה בעולם הרגשי, בדפוסי הקשר ובהתנהלות עם המציאות.

 ביופידבק
onco-dep3
 
רכישת כלים ומיומנויות להתמודד עם מצבי דחק. טיפול בהדמייה ממוחשבת ודמיון מודרך. ביופידבק (משוב ביולוגי) כחלק מטיפול קוגניטיבי-התנהגותי ליצירת שינוי בחיים והשגת שליטה בדפוסי מחשבה ובהתנהגויות. שיטת עבודה הנמדדת במחשב ונלמדת בטכניקה של הרפייה ונשימות נכונות ברגעי משבר.
 טיפול באומנויות
onco-dep4

 
מתמחות מאוניברסיטת לזלי מסייעות עבורך לפתוח את הצוהר לתת מודע שם נחבאת האמת של כל אחד, להביע עצמו באופן חופשי ואותנטי. טיפול המסייע להתמודד עם שיפוטיות עצמית, עם הפחדים האפלים ועם כאבים סמויים וגלויים. היצירה האמנותית מאפשרת חשיפה של רזי הנפש המעכבים אותנו. טיפול זה אינו דורש כישרון באומנות. 

תומכת אישי
onco-dep5

מפגשים אישיים דרכם אתה יוצא למסע
משותף במטרה להשיג רגעים של שלווה והשלמה בתקופת ההתמודדות והשינויים בחייך. הליווי יסייע בהפחתת תחושת הבדידות שהינך עשוי לחוות ופותחת חלון החוצה למקום בו שוכנת התקווה.
 טיפול בתנועה
onco-dep6

 
טיפול אישי בתנועה מאפשר שפה אינטואיטיבית שאינה מודעת ומאפשר למטופל לנוע בחלל תוך שחרור נושאים כאובים בדרך חוויתית.
 פעילות גופנית
onco-dep7
 
ע”י פיזיותרפיסטים של ביה”ח בחסות האגודה למלחמה בסרטן במסגרת פרוייקט “צעדים לאיכות חיים”. פעילות גופנית מפחיתה את הרגשת העייפות, דכאון וחרדות ומשפרת איכות חיים. היא מחזקת את השרירים, משפרת את שיווי המשקל, מפחיתה מתחים, מעוררת תאבון, מחזירה בטחון למטופל ואת התחושה שיש בקרה על גופו והערכה עצמית חיובית.
 ליצנות רפואית
onco-dep8
 
“לב שמח ייטב גהה, ורוח נכאה, תיבש גרם” )משלי פרק י”ז, כ”ב( משמע: שהשמחה תיטיב לגוף ושברון רוח תייבש עצמות. הליצנות מסיחה את דעתך בזמן שהותך ביחידה ויוצרת פרודיה על שגרת היום שלך בדרך המעלה שמחה, המחזקת את התקווה ואת החיוניות. בזמן שצוחקים משחררים חומרים טבעיים בגוף המסייעים לשחרר כאב ולשפר מצב רוח.
 עיצוב שיער ופיאות, איפור וטיפוח
onco-dep10
 
בחסות פרויקט האגודה למלחמה בסרטן look good - feel better . ישנו ספר מתנדב המספר, מסדר, חופף ומתאים פיאות למטופלות (פיאות שנתרמו או ממלאי הקיים במכון).
 הנחייה בקלפים אינדיאנים
onco-dep12

 מטפלת הוליסטית אקלקטית המספקת ייעוץ אישי דרך קלפים אינדיאנים המתמקדים בנקודות חולשה וחוזקה שיש בך לצורך מיקסום כוחות להתמודדות עם חיי היום יום ומציאות החולי. רפלקסולוגיה ושיאצו טיפול פרטני ע”י מטפל מוסמך ובכיר למטופלים הסובלים מכאבים או לכאלה הזקוקים לתמיכה רגשית. טיפול זה משרה רוגע ומנוחה מתחושות ורגשות שליליים ומסייע לך להרפות בזמן קבלת הכימותרפיה כדי לשפר את יעילות הטיפול.

 

הצוות האונקולוגי עומד לרשותך לייעוצים טלפוניים במקרים דחופים גם מחוץ לשעות הפעילות

שעות העבודה
א,ב,ג,ה בין השעות: 8:00-16:00

מיקום המחלקה
האגף המזרחי קומה שלישית

מנהלת המכון האונקולוגי:
ד”ר מריק יעל

אחות אחראית:
טלפון בחדר המחלקה (בין השעות : 13:00-16:00): 09-8609165
חנוכה זיוה נייד: 052-3433188
טלפון בבית (במקרים דחופים): 04-6214074

לדוברי רוסית:
אחות אונקולוגית רייזמן אידה נייד: 057-7516272

עובדת סוציאלית:
צדוק מעיין נייד: 052-5287246
יחידה אונקולוגית לניאדו
טל: 09-8604716, פקס: 09-8609252
שעות פעילות בימים: א’, ב’, ג’, ה’. בשעות: 08:00-16:00

בברכת החלמה מהירה!