PDF הדפסה דואל

דיוור יולי 2018

הליך יחודי של פיום קיבה הציל את חייו של מטופל בלניאדו הסובל מניוון שרירים

ההליך היחודי – פיום קיבה מלעורי בשיטה הרדיולוגית - מבוצע אך ורק בבית החולים לניאדו בנתניה, ומאפשר הכנסת צינור הזנה לקיבה בפולשנות מינימלית, בהרדמה מקומית בלבד, תחת שיקוף רנטגן. מטרת ההליך הינה הזנה של המטופל/ת במצב בו לא ניתן לבלוע דרך הוושט, בדרך כלל מדובר במטופלים קשישים או מטופלים הסובלים מניוון שרירים.  חייו של מטופל הסובל מניוון שרירים שהחל לרדת דרסטית במשקל, ניצלו לאחרונה בעקבות ביצוע ההליך.
Dr Zeev Fמר י.א. המתגורר באיזור המרכז סובל ממחלת ניוון שרירים כבר מספר שנים. קצב התקדמות המחלה בחודשים האחרונים, החל לפגוע משמעותית במערכת הבליעה שלו, עד כדי סכנת מוות מרעב היות והמטופל לא היה יכול לבלוע כלל. המטופל ובני משפחתו פנו למספר מרכזים רפואיים הסמוכים למקום מגוריהם במרכז הארץ העושים את הפעולה בשיטה האנדוסקופית, אך נדחו עקב עמדה גבוהה של הקיבה שלא איפשרה ביצוע הפעולה בשיטה האנדוסקופית. המטופל ומשפחתו פנו לבצע את הפעולה בשיטה הכירורגית, אולם גם כאן נדחו היות ומצבו הרפואי של המטופל לא איפשר להרדים אותו. הוצע  להם  להכניס זונדה לקיבה , אך המטופל סירב עקב הסבל הכרוך בהכנסת הזונדה ובשהיה מתמדת עם זונדה למטופל הנמצא בהכרה מלאה. עקב כך החלה ירידה דרסטית במשקלו, עד כדי סכנת מוות מרעב, היות והמטופל לא היה מסוגל לבלוע מזון או לשתות נוזלים בכלל. בירור שערכה המשפחה בנוגע לאופציות טיפוליות נוספות העלה כי בבי"ח לניאדו בנתניה, ניתן לקיים הליך הקרוי פיום קיבה מלעורי, בו מוחדרת צינורית ישירות לקיבה דרך דופן הבטן, בשיטה רדיולוגית. מדובר בהליך קצר המבוצע בהרדמה מקומית בלבד , בפולשנות מינימלית.  המטופל ובני המשפחה פנו ללניאדו , קיבלו תור מהיר לביצוע ההליך ולמרות המרחק הרב ממקום מגוריהם הגיעו לקבל את הטיפול שהציל את חייו של המטופל - המטופל החל מיד לעלות במשקל ! ד"ר זאב פויכטונגר, מנהל אגף הדימות בלניאדו מסביר כי הפעולה מבוצעת תחת שיקוף רנטגן המאפשר דיוק רב בהכנסת הצנתר מבחוץ לתוך המיקום המדויק בקיבה בלי לפגוע באיברים סמוכים. במקרה המורכב הזה נעשה גם שימוש במכשיר ה-CT   לקביעה מדויקת עוד יותר של מקום מעבר הצנתר לקיבה. רק לאחרונה ביצעה ד"ר ורד חרמוש, מנהלת האגף הגריאטרי בלניאדו, מחקר רטרוספקטיבי שבחן את תוצאות הליך פיום הקיבה המלעורי בשיטה הרדיולוגית, בהשוואה לשיטות האחרות המוצעות במקרים של חוסר יכולת בליעה. ד"ר חרמוש הראתה במחקרה כי רמת הסיבוכים הפוטנציאליים הקיימים בפיום קיבה מלעורי בשיטה הרדיולוגית נמוכה משמעותית בהשוואה לסיבוכים המתפתחים בשיטות טיפול מקבילות. ד"ר פויכטוונגר שמבצע את ההליך בלניאדו מסר כי "מדובר בהצלת חיים – פשוטו כמשמעו. מטופלים רבים שמגיעים אלי לצורך ביצוע פיום קיבה מלעורי היו נפטרים ללא קבלת הטיפול הזה. הנסיון שלי בתחום מראה כי לשיטת הטיפול הזו אחוזי הצלחה גבוהים מאד. אני מזמין כל מטופל או מטופלת הסובלים מבעיות דומות בכלל ולאלו שלא ניתן לטפל בהן בשיטות אחרות בפרט, להגיע לבית החולים לניאדו ולקבל טיפול מציל חיים".

 

סיימו ללמוד וכבר עובדות במקצוע !
טקס סיום המחזור השני של בוגרות תאר ראשון בסיעוד BSN  התקיים בלניאדו, מרבית הבוגרות בחרו להשתלב בתפקידי סיעוד שונים במרכז הרפואי בו קיבלו את הכשרתן המקצועית

graduation3טקס סיום חגיגי לבוגרות המחזור השני של מסלול סיעוד אקדמי בלניאדו התקיים השבוע. כשלושים בוגרות נרגשות הגיעו לטקס וקיבלו תעודת תואר ראשון (BSN) בסיעוד, בכך סיימו באופן רשמי את פרק ההכשרה המקצועית שלהן. לטקס המרגש הגיעו בכירי לניאדו ובראשם מנכ"ל לניאדו מר נדב חן, ד"ר אסתר שטראוס מנהלת בית הספר לסיעוד וגב' אסתר שיר מנהלת שירותי הסיעוד בלניאדו. כמו כן כיבדו את הטקס בנוכחותם  בכירי המרכז האקדמי רופין האחראים על תכנית הלימודים האקדמית והענקת התארים לתלמידות : פרופ' גליה צבר נשיאת המרכז, דיקן בית הספר למדעי החברה והקהילה פרופ' אייל גמליאל וד"ר דגנית שרון העומדת בראש המחלקה לסיעוד. הבוגרות הגיע מלוות בבני המשפחה שעמדו לצידן במהלך תקופת הלימודים התובענית והגישו עזרה רבה על מנת להגיע לקו הסיום בהצלחה. פרופ' גליה צבר נשיאת המרכז האקדמי רופין ציינה בטקס את אחוז ההצלחה הגבוה של תלמידות לניאדו במבחנים הממשלתיים והצהירה בגאווה "הפכתם לשם דבר במערכת הבריאות. אני מקבלת פניות רבות מגורמים במערכת המבקשים להבין את סוד ההצלחה שלכן. אני מאמינה כי שיתוף הפעולה הפורה בין רופין ללניאדו ימשיך גם בשנים הבאות". ד"ר אסתר שטראוס הציגה בפני הנוכחים את המאמצים הרבים הנדרשים כדי לעמוד בדרישות הלימודים השונות "הבוגרות שלנו לא מקבלות הנחות בכל מה שנוגע לידע מקצועי והתנסות מעשית. מצד שני אנחנו מגלים התחשבות רבה במשפחת התלמידה שלעיתים קרובות מתחתנת תוך כדי הלימודים, מגיעה למבחנים לאחר לילה ללא שינה בעקבות טיפול בתינוק ולעיתים נדירות יש לנו תלמידות שעסוקות ב... גידול נכדים".  מר נדב חן, מנכ"ל לניאדו בירך את הבוגרות ואמר כי "החמלה, האמפתיה, מאור הפנים והרגישות לזולת הם ערכי יסוד במקצוע הסיעוד. אנו בלניאדו מחנכים אחיות לערכים אלו מתוך אמונה כי המקצוע הינו שכולו שליחות". מנכ"ל לניאדו ציין בדבריו כי מרבית הבוגרות בחרו להשתלב בלניאדו בתפקידי סיעוד שונים – עובדה המעידה על האמון שמעניקות הבוגרות למוסד בו הוכשרו כנשות מקצוע.

 

מכתב תודה
cardialogy
הנדון: ציון לשבח והבעת תודה לצוות מחלקת האורטופדית שלום רב,
אמי בת 93, היתה מאושפזת שלושה שבועות במחלקה האורטופדית בבית החולים עקב שבר במפרק הירך, שנותח פעמיים בהפרש ל 10 ימים. בכל הזמן הזה היא טופלה במסירות רבה על ידי צוות  האחים והאחיות, כוח עזר, העובדת הסוציאלית וזמירו הפיזיוטרפיסט, כשבראשם עומדים האחות יהודית וד"ר סגל. כולם, ללא יוצא מן הכלל, טיפלו באמי בסבלנות ובאדיבות, נענו לכל קריאה במהירות שמעולם לא נתקלתי בשכמותה במחלקות אחרות בלניאדו, או בכל בי"ח אחר. כולם היו קשובים לחולה עצמה, למרות שלעיתים היתה מבולבלת וחסרת שקט, וגם לבני המשפחה, שתמיד נענו בסבלנות ותמיד נעשה הכל כדי לרצותם, למען רווחת החולה. לצערי בשנים האחרונות "בליתי" לא מעט בלניאדו וגם בבי"ח אחרים עם הורי המבוגרים, ומעולם לא נתקלתי בצוות המקשיב לחולה ולבני משפחתו, וגם מתייחס לנאמר ע"י בני המשפחה, כמו הצוות של מחלקת אורטופדית בלניאדו.
ברצוני להביע את תודתי מקרב לב לכל הצוות: ד"ר סגל, האחים והאחיות: יהודית, שמרית, מריה, שיר, נבילה, יונתן, חן, אימאד, אחמד וקים. כוח עזר: אופיר, אסתר, שלומי, ילנה, ששון ועדי. העבדת הסוציאלית: עדינה והפזיוטרפיסט: זמירו. אין מילים בפי להביע את הערכתי להם! למרות שהם לא נחים לרגע, הם "רואים" את החולים ומזכים את החולה ומשפחתו ביחס חם, סבלני ואדיב ותמיד מוצאים זמן לענות תשובות ברורות ומספקות. הם כולם ראויים לשבח ועליהם להוות מופת ודוגמא לכל מחלקות ביה"ח! בשלטים התלויים בביה"ח מצוטטים דברי האדמו"ר מצאנז, מייסד ביה"ח: "לשקוד ככל האפשר להקל כאבם וסבלם של החולים, לשפר את מצב רוחם ונפשם. וזה גם סיוע חשוב להתגברותם על המחלה ורפואתם..."
צוות המחלקה האורטופדית מיישם זאת ומוכיח שזה אכן נכון!


הרצאה: "המבוא למסע החברתי להבראת הרפואה" ד"ר אביבה אלעד
 

פרחים על שירות מעל ומעבר
flowers-july

זר פרחים על שירות מעל ומעבר הוענק למר איתמר צברי. איתמר הינו טכנאי רנטגן העובד בלניאדו  3 שנים.
איתמר מתבלט ביחסי אנוש מצוינים לצוות ולמטופלים, לצד מקצועיות רבה.  
לאחרונה הגיעה למכון MRI מטופלת כבת 90, המטופלת בקושי הלכה וסבלה מכאבים עזים. המטופלת היתה אמורה להגיע לבדיקה כשיש בידה תוצאות בדיקות אחרות הדרושות לביצוע בדיקת ההדמיה. עקב אי הבנה, המטופלת לא ביצעה את הבדיקות הללו מראש. על מנת למנוע טרטור נוסף של המטופלת, החליט איתמר ללוות אותה למלר"ד לצורך ביצוע מידי של הבדיקות הדרושות. למטופלת לא היה כסף ואיתמר לא הניח לבירוקרטיה לעכב אותו ושילם על הבדיקות מכיסו הפרטי. עם סיום הבדיקות במלר"ד, איתמר הגיע למעבדה על מנת לזרז את פענוח הבדיקות ולאפשר למטופלת לבצע את בדיקת  MRI במהירות.
לאחר קבלת תוצאות הבדיקות מהמעבדה החזיר איתמר את המטופלת למכון MRI שם בוצעה הבדיקה כמתוכנן.
על הגדלת הראש והמסירות יוצאת הדופן הוחלט להעניק לו זר פרחים !