newsletter-sep-2020
PDF הדפסה דואל

דיוור ספטמבר 2020

לראשונה בישראל - רובוט חדשני להחלפת מפרק ברך נכנס לשירות בחדרי הניתוח האורטופדיים בבי"ח לניאדו

robotהרובוט, תוצרת חברת Omni,  מאפשר למנתח לבצע בדיקה בזמן אמת של מתח רצועות הברך ולאחר מכן להוביל את המנתחים לחיתוך מדויק עד לרמת 1 מ"מ של העצם. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת איזון מדויק של רצועות הברך לאחר ביצוע ההליך הניתוחי ומקצרת את הליך השיקום.  הרובוט הינו קטן וחכם, מתלבש על הברך במהלך הניתוח, משדר אונליין למצלמה מתוחכמת המייצרת תכנית ניתוחית בזמן אמת לבחירת המנתח

הבשורה קלינית בחדרי הניתוח של בי"ח לניאדו, רובוט חדשני להחלפת מפרק ברך הנמצא בשימוש במרכזים רפואיים מובילים בעולם, נכנס לשירות בחדרי הניתוח האורטופדיים בבי"ח לניאדו. מטרת הפעלת הרובוט במהלך הניתוח הינה בדיקה בזמן אמת של התנהגות  הרקמה הרכה - רצועות הברך - במהלך תנועה ובהתאם לכך להמליץ למנתח על זוויות חיתוך מדויקות. זוויות החיתוך,  המדויקות עד לרמת 1 מ"מ, מאפשרות להשתיל מפרק שיהיה מאוזן ברמה הגבוהה ביותר האפשרית, ובכך מתקצרת תקופת השיקום הנדרשת ואף מתייתר הצורך בביצועה של בדיקת CT לפני הניתוח, היות ומיפוי הברך מבוצע במהלך הניתוח.  הרובוט, תוצרת חברת Omni האמריקאית, כולל מצלמה, רפקלטורים, סנסורים, אלמנט יחודי לבדיקת מתח הרצועות וזרוע רובוטית הגיע לראשונה לישראל לניתוח החלפת מפרק ברך , על ידי מנהל המחלקה האורטופדית ד"ר קלוד פיקאר וסגנו ד"ר סולומון.
הניתוח שעבר בהצלחה הינו סנונית ראשונה וכבר בהמשך השבוע הזה מתוכננים ניתוחים נוספים באמצעות הרובוט. "מדובר בפריצת דרך משמעותית עבור המטופלים" אומר ד"ר פיקאר "העבודה הניתוחית באמצעות רובוט , מאפשרת להגיע לאיזון מושלם של רצועות הברך.יש הבנה בקרב המנתחים האורתופדים בעולם שקיימת משמעות עליונה לאיזון של הרצועות המייצבות את הברך.  חייבים להגיע ליציבות מאוזנת כדי לקבל תוצאה טובה של הניתוח עם תפקוד מלא ויציבות מושלמת בכל מנח של הברך. בדרך זאות מצליחים אף למנוע כאבים לאחר הניתוח. כמובן ששיפור הדיוק והאיזון מקצרים גם את זמן השיקום. הניתוח מתבצע על ידי קליטה ממוחשבת של אנטומיית הברך בחלל וחיתוך של העצם בהנחיית רובוט להתאמה מדויקת (עד 1 מ״מ) של המשתלים. הרובוט החדש שלנו הוא קטן וחכם ומתלבש ישר על הברך לעומת רובוטים אחרים גדולים ומסובכים שמצריכים ציוד נלווה יקר".
מר נדב חן, מנכ"ל לניאדו מסר כי "עבור כחצי מליון תושבי נתניה והשרון, הזמינות של השירות הזה בלניאדו, מאפשר לקבל רפואה באיכות אורטופדית מהמובילות בעולם. אנו נמצאים בעיצומה של אחת התקופות המאתגרות ביותר בהיסטוריה של מערכת הבריאות, עם זאת אנחנו ממשיכים להשקיע ולשדרג את מערך השירותים הקליניים שאנו מציעים למטופלים. נמשיך להלחם בקורונה, לצד המשך שדרוג העשייה הקלינית בכלל מחלקות ואגפי בית החולים"

 

 
נוהל בקרה יחודי המבוצע במכון MRI בבי"ח לניאדו הציל את חייה של מטופלת בשנות ה-40 לחייה
brain mri -1 מטופלת בשנות ה-40 לחייה, הסובלת מכאבי ראש חזקים  מזה מס' ימים  הגיעה לבדיקת MRI בבי"ח לניאדו  בשעות הערב של יום רביעי . בדיקת ההדמייה המבוצעת במכשיר מתקדם תוצרת חברת Philips בדקה את איזור המח, בעקבות תלונותיה של המטופלת.  עם הקמת מכון ה-MRI בלניאדו לפני כחמש שנים נקבע נוהל בקרה יחודי, במסגרתו עוברת הרנטגנאית הראשית של המכון על כל הבדיקות שבוצעו במהלך ה-24 שעות האחרונות מדי בוקר. כך, ניתן לזהות בדיקות המראות ממצא חשוד ולזרז באופן מידי את הפיענוח המלא על ידי רדיולוג/ית מומחה/ית.
ביום חמישי בשעה תשע בבוקר זיהתה גב' שפרה רודה, הרנטגנאית האחראית במכון ה- MRI  באחת הסריקות  באיזור הצוואר, בשולי תמונת המח  ממצא חשוד הממוקם בצוואר. גב' רודה עירבה במידי את הרדיולוגית ד"ר בלינקי שאיששה את חששותיה של גב' רודה - מדובר בדיסקציה בעורק התרדמת המוביל דם למח. דיסקציה כזו הינה אחת הסכנות המוכרות להופעת שבץ מוחי אצל אנשים צעירים. בתוך זמן קצר נכתבה תשובה ונמסרה הודעה לנבדקת לפנות במיידי למיון . הנבדקת אושפזה  לקבלת טיפול תרופתי של מדללי דם ובכך ניצלו חייה. אלמלא היה מופעל נוהל הבקרה קיים סיכוי לא מבוטל כי המטופלת היתה עוברת שבץ מוחי בטווח זמן מהיר. פיענוח הבדיקה, לפי לוחות הזמנים הרגילים, היה יכול להגיע מאוחר.
"נוהל הבקרה שפיתחנו בלניאדו מייצר לנו עבודה כפולה" אומרת גב' רודה "אולם הוא נוהל שמציל חיים פשוטו כמשמעו".

 
 מכתב תודה
thanks from the heart

שלום לכולם
לפני כחודש וחצי אושפזתי במחלקת הקורונה בביה"ח לניאדו וכעת לאחר ששבתי לכוחותי אבקש להודות לצוות המחלקה על הטיפול המסור ולד"ר עבדול מוסתראחי.
"אמבולנס קורונה של מד״א הסיע אותי לבי״ח לניאדו. לא הבנתי מה קורה איתי. הרגשתי רע מאוד, חום, כאבים, סטורציה נמוכה , קשיי נשימה ובנוסף הקאות.
מזלי הטוב שהגעתי למח׳ קורונה בלניאדו ומיד הצוות הרפואי עטף אותי באהבה, בטיפול אינטנסיבי. לא עזבו אותי לרגע. במסירות אין קץ , החדירו לי את התרופות הנדרשות. תמיד חייכו ועודדו אותי. השיא היה בשבת 18.7.20 ד״ר עבדול מוסתראחי , הגאון ,הנפלא והרגיש הודיע לי בצהרי היום שהזמין לי בדיקת ct דחופה. בדרך לבדיקה שמתי לב שהרופא לא עוזב אותי , מחזיק אותי בידו. נאבק עם אנשי הבטחון שלא הי ערוכים בהתאם לבקשתו. הוא היה אסרטיבי מאוד. ראיתי ושמעתי איך הוא נלחם על חיי. ואני לא יכולתי להודות באותו הרגע, כי הרגשתי רע מאוד. ד״ר עבדול לא עזב אותי לרגע כל משך הבדיקה. למחרת התברר על מה הוא נלחם הבדיקה הראתה תסחיף ריאתי. בביקור רופאים קראתי לו: ד״ר עבדול אתה אריה, ראיתי איך נלחמת עבורי. וכך כל הצוות , שטיפל במסירות עד אין קץ.
אציין לטובה גם את ד״ר פיראס רעד , שהוציא אותי מהחדר לדייט בפרוזדור המחלקה כשהוא מחבק אותי שר ורוקד והאחיות מצלמות.  זה ריגש אותי עד דמעות והבנתי את החומר המיוחד ממנו עשויים הצוותים הרפואיים במח׳ קורונה לניאדו.
לעד אהיה אסירת תודה להם ואני שמחה לפרסם אותם ברבים. הם ראויים לזה וזכאים להכרה ולהערכה רבה!!!
היו ברוכים.
ת.ל

 
הרצאה: אשפוז ביתי ועתיד הרפואה בקהילה: אנגלה עירוני │ Reboot HealthTalks 2019: Angela Irony
 

פרחים על שירות מעל ומעבר
זר פרחים על שירות מעל ומעבר הוענק לעוסי"ת גב' אורית צרף-סאיג
לחדר ניתוח עינים, הגיע לפני מספר שבועות, מטופל בשנות ה-90 לחייו.
המטופל היה אמור לעבור ניתוח עינים פשוט, המחייב המצאות של מלווה לאחר הניתוח, על מנת לאפשר למטופל להגיע לביתו בבטחה.
האנשים היחידים שהיו יכולים ללוות את המטופל הם השכנים שלו, היות והוא ערירי. השכנים חששו להגיע לבית החולים בעקבות הקורונה, וכך הגיע המטופל לבדו לחדר הניתוח.
במצב רגיל, היתה מתקבלת החלטה לדחות את הניתוח, אולם מצב הראייה שלו חייב ניתוח דחוף ולכן הוחלט לנתחו.
העוסי"ת, גב' צרף-סאיג נכנסה במידי לפעולה והפעילה גורמים רבים (ביטוח לאומי, זכויות ניצולי שואה, חברות סיעוד, מחלקת רווחה ועוד) על מנת שמטפלת תגיע מעכשיו לעכשיו לבית החולים ותלווה אותו לביתו לאחר הניתוח.
המטופל שוחרר לביתו בליוויה המטפלת, אך כאן לא תם הסיפור. המטופל היה צריך להגיע למחרת לביקורת במרפאה.
אורית דאגה לטרמפ שיקח אותו הלוך וחזור למרפאה לצורך ביצוע הביקורת ובנוסף לטרמפ דאגה גם למטפלת שתלווה אותו בחזרה לביתו.
על המסירות, האכפתיות והגלת הראש הוחלט להעניק לה זר פרחים על שירות מעל ומעבר !


 

 

 

אשפוז ביתי ועתיד הרפואה בקהילה: אנגלה עירוני │ Reboot HealthTalks 2019: Angela Irony