newsletter-mar-2022
PDF הדפסה דואל

דיוור מרץ 2022

תנופה אקדמית מרשימה בבי"ח לניאדו: היחידה להפריה חוץ גופית IVF הוכרה לביצוע התמחות על ע"י המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית
IVF2

בוגרות המחזור הראשון של מסלול הסבת אקדמאיות בבי"ס האקדמי לסיעוד בבי"ח לניאדו יוצאות לשוק העבודה

רפואת רבייה ופריון הינה תחום הדורש בקיאות, הבנה ומיומנות בתחומים מגוונים שמשותפים לדיסציפלינות קליניות שונות:  גניקולוגיה, אנדוקרינולוגיה, אנדרולוגיה, גנטיקה, דימות ועוד. מטרת התמחות על ברפואת רבייה הינה העמקת  הידע והמיומנויות בתחום, בדגש על היבטים אנדוקרינולוגיים של מערכת הרבייה ופיתוח יכולות מחקר בתחום. בוגרי תכנית ההתמחות  יוכלו להשתלב כמומחים בתחום ביחידות להפריה חוץ גופית בבתי חולים ובמרפאות בקהילה . המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית הכירה לאחרונה ביחידת ההפריה חוץ גופית IVF בבי"ח לניאדו כיחידה שניתן לבצע בה את התמחות העל הזו. תכנית התמחות העל מיועדת לרופאים ורופאות שסיימו את שלב ההתמחות ומחזיקים ברשיון של רופא מומחה בגניקולוגיה ומעונינים להמשיך את שלב ההכשרה שלהם לרפואת רבייה ופריון. התכנית תתפרס על פני עבודה של שנה במשרה מלאה ו/או שנתיים בחצי משרה. תכנית התמחות העל כוללת התיחסות לבעיות פריון בשני המינים ומתן מענה מיטבי בהתאם לבעיה הספציפית של הזוג המעונין להכנס להריון, תוך בחינה מדוקדקת של כלל הנתונים הקליניים ושימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לאבחון מדויק של הבעיה.
ד"ר אמיר וינטראוב, סגן המנהל הרפואי בבי"ח לניאדו ומנהל היחידה  להפריה חוץ גופית IVF מסר "ההכרה ביחידה כגוף שיכול להכשיר מומחים בתחום הרבייה והפריון , הינה אות סיום לעבודה מאומצת של צוות היחידה כולו במשך תקופה ארוכה. קיים מחסור משמעותי של רופאים ורופאות מומחים בתחום ואני משוכנע כי היחידה תוכל להוות בית גידול מצוין לדור ההמשך של הרפואה בתחום הפריון". מר נדב חן, מנכ"ל בי"ח לניאדו הוסיף "אנו נמצאים בתנופה אקדמית משמעותית בכל תחומי העשייה הקליניים המבוצעים בבית החולים. אנו רואים בעשייה האקדמית חלק אינטגרלי מהעבודה הקלינית במטופלים ולא פחות חשוב מכך – מדובר על  הכשרת דור העתיד של הרופאים והרופאות במדינת ישראל".
חיזוק משמעותי לאגף נשים ויולדות בבי"ח לניאדו – ד"ר יעל פסטרנק מצטרפת לסגל הבכיר באגף
Dr yael pestrenk

ד"ר פסטרנק הינה מומחית להריון בסיכון גבוה ובעלת נסיון רב בתחום היפוך מצג עכוז, תחום הדורש יכולת קלינית משמעותית
ד"ר יעל פסטרנק הצטרפה לאחרונה לסגל הבכיר באגף נשים ויולדות בבי"ח לניאדו. ד"ר פסטרנק הינה בוגרת לימודי רפואה באוני' בן גוריון, ביצעה התמחות בגניקולוגיה בבי"ח מאיר ותת התמחות ברפואת האם והעובר בטורונטו בקנדה. בנוסף , היא בעלת נסיון  בהיפוך עוברים הנמצאים במצג עכוז - מצג עכוז הינו מצג המייצר סיכון מסוים לאם ולעובר ומסתיים בדרך כלל בלידה קיסרית. ד"ר פסטרנק תבצע הליכים של דיקור מי שפיר,  בדיקות US מתקדמות וכן היפוך עוברים הנמצאים במצג עכוז.
הליך ההיפוך הינו הליך הדורש ידע , נסיון רב ויכולת קלינית מוכחת. ביצוע הליך ההיפוך מתאפשר החל  משבוע 37 להריון , לאחר לידה רגילה ו/או לידה קיסרית אחת, לא ניתן לבצע היפוך לאחר שתי לידות קיסריות. משך ההליך הוא קצר יחסית ועומד על כעשר דקות והוא מחייב קשר ישיר עם האשה הנושאת את ההריון על מנת לוודא כי  ההליך לא אגרסיבי אלא מבוצע  ברגישות, עדינות וקשב מלא לגופה של ההריונית. במידה וההיפוך לא מצליח בנסיון הראשון, ניתן לבצע נסיון היפוך נוסף. סיכויי ההצלחה של ההיפוך הינם גבוהים ועומדים על  50% בלידה ראשונה ובין 60% ל70% בלידות מתקדמות. מרפאת היפוכים הינה חלק ממערך הריון בסיכון גבוה באגף נשים ויולדות בבי"ח לניאדו המעניק טיפול  למגוון רחב של בעיות כדוגמת : מחלות רקע של ההריונית, צירים מוקדמים, רעלת הריון, ירידת מים מוקדמת, האטה בצמיחת העובר ועוד.  פרופסור צבי שמעוני, המנהל הרפואי בבי"ח לניאדו בירך את ד"ר פסטרנק על הצטרפותה לסגל הבכיר באגף נשים ויולדות ואמר "אגף נשים ויולדות בבי"ח לניאדו מוביל מזה עשרות שנים מדיניות מילדותית יחודית, השמה את היולדת במרכז. הריון בסיכון גבוה ומצג עכוז דורשים תשומת לב קלינית מיוחדת לצד רגישות ואמפתיה. אני משוכנע כי ד"ר פסטרנק תעמוד במשימה הזו בכבוד רב !".

 

 

מכתב תודה

thanks from the heart
לכבוד הנהלת בי"ח לניאדו – חדר מיון כללי
מכתב תודה והערכה לאדל רחום, מתאמת שירות.
בתאריך: 29/09/21 בבקר, הגעתי למיון לאחר נפילה ושבר בעמוד שדרה. מיותר לתאר את הסבל והכאב הרב. נאנחתי ללא הפסקה, תוך כדי קבלת טיפול שיש בו מהלך של זמן. לא קראתי לעזרה, לא צלצלתי, הייתי בתהליך של אבחנה וטיפול. נאנחתי, לא יכולתי להתגבר על הכאב הרב. ואז ניגשה אלי מלאכית צעירה ורגישה, חשוב היה לה לדעת כיצד יש באפשרותה לעזור ולתמוך, בעוד המיון עמוס ואנשי הצוות עסוקים, היא דאגה לתת לי מענה. כ"כ ילדה, כ"כ רגישה, אני כותבת ומתרגשת שוב. ניגשה אלי שוב ושוב, עמדה לצידי, הקשיבה, תמכה ועזרה.
אין מילים... אני כותבת מעומקא דליבא, כל מילה חצובה בסלע. היא המלאכית שנמצאת במקום הנכון.
הודו לה בשמי
ק.א

 

 הרצאה: הדרך לבריאות דיגיטלית: נטלי בלוך │ Reboot HealthTalks 2019: Nathalie Bloch
 

פרחים על שירות מעל ומעבר

flowers mar22זר פרחים על שירות מעל ומעבר הוענק לגב' פאסל ג'בראן. גב' גבראן הינה עובדת משק יעודית העובדת באופן קבוע במחלקת אורטופדיה. לאחרונה, אושפזה במחלקה מטופלת מורכבת בגיל מבוגר , לאשפוז ארוך הנמשך כארבעה חודשים. מצב רוחה של המטופלת היה ירוד, ובני המשפחה התקשו להגיע לבקר אותה בצורה יומיומית בעקבות האשפוז הממושך. גב' גבראן ראתה את מצב רוחה של המטופלת והחליטה לקחת אותה כפרוייקט אישי שלה. גב' ג'בראן טיפחה את ציפורני המטופלת, רקדה עבורה והעלתה חיוך על פניה מדי יום במשך תקופה ארוכה.  כמו כן, גב' ג'בראן השמיעה מוזיקה למטופלת וסייעה לה לעבור טיפולים שונים הכרוכים בכאב פיזי.
על המסירות, האכפתיות והגדלת הראש הוחלט להעניק לה זר פרחים על שירות מעל ומעבר !

 

 

 

אשפוז ביתי ועתיד הרפואה בקהילה: אנגלה עירוני │ Reboot HealthTalks 2019: Angela Irony