מכונים ומרפאות מומחים מכון הדימות המרכז לדימות השד
PDF הדפסה דואל

המרכז לדימות השד

 

תאור כללי

סרטן השד הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים בעולם המערבי. גילוי מוקדם יכול להביא לריפוי מלא מהמחלה. המרכז לדימות השד בבית החולים לניאדו הוא מכון לאבחון ומעקב של מחלות השד בכל הגילאים. תחת קורת גג אחת, במקצועיות, מהירות ויעילות, מבוצעות בדיקות הדמיה מסוג ממוגרפיה  US, MRI  וביופסיות מסוגים שונים. המכון מבצע בדיקות סקר, בדיקות אבחנתיות ובדיקות דחופות. המכון עובד בשיתוף פעולה הדוק עם כירורגית השד של בית החולים, אונקולוגיה ופתולוגיה למתן שירות מהיר עוטף ואנושי על מנת להקל על הנבדקות/ים  הן בשגרה והן במצבים דחופים. כל הבדיקות נעשות על ידי רופאים מומחים ובמקום, צוות מזכירות וטכנאיות שמבצעות את עבודתן ברמת שירות שאין כדוגמתה תוך מודעות רבה לחרדה הנלווית לבעיות בשד.

 

הבדיקות המבוצעות במרכז

 

 

בדיקת הממוגרפיה
בדיקת הממוגרפיה היא בדיקת הסקר המקובלת והטובה ביותר לגילוי סרטן שד בשלב מוקדם, עובדה המעלה באופן משמעותי את הסיכוי לריפוי ומורידה באופן משמעותי את התמותה ממחלה זו. יחד עם זאת רגישות הבדיקה תלויה מאוד במבנה רקמת השד כך שבנשים עם שד שומני רגישות הבדיקה היא מעל 90% בעוד שבנשים עם שד צפוף הרגישות יורדת ל- 65% ואף פחות. בעשור האחרון התפתחה טכנולוגיה הנקראת טומוסינתזיס DBT – digital breast  tomosynthesis הנמצאת במכשור שבמרכז. בטכניקה זו התמונה נרכשת על ידי צילום השד ממספר זוויות שונות ובאמצעות תוכנת מחשב משוכללת מתקבלת תמונה תלת מימדית, בדומה לבדיקת ה-CT. בנוסף מתקבלת תמונה "סינטטית" הדומה לבדיקה הדו מימדית שהתקבלה בעבר ומאפשרת  השוואה לבדיקות הממוגרפיה הקודמות. הטכנולוגיה החדשה מספקת מענה טוב יותר לממצאים מוסתרים ע"י הרקמה הצפופה ומעלה את רגישות הבדיקה בכ- 50% . מעבר לכך, הממצאים מודגמים בצורה ברורה ביותר.  הבדיקה רואה בבירור מיקום של הנגעים ומאפשרת הדגמה טובה יותר של גבולותיהם וכך ניתן לזהות האם מדובר בממצא שפיר או חשוד לממאירות. בטכנולוגיה זו נוספת כמות הקרינה של כ- 10-20% מבדיקות ממוגרפיה שבוצעו בעבר. אך מחקרים מראים כי ישנה ירידה ב- 15-37% בזימון לצילומים נוספים, כך שבסה"כ כמות הקרינה לה נחשפת האישה יורדת. יתרון נוסף של שימוש ב-DBT  הוא הורדה של הצורך בשימוש ב- US  בנוסף לממוגרפיה, אם כי לבדיקה זו עדיין חשיבות במקרים מסוימים.

על פי הנחיות משרד הבריאות על אשה בגיל 50-74 זכאית לבדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. נשים בסיכון גבוה זכאיות לבדיקה אחת לשנה. המכון משרת את כל קופות החולים וכן נבדקות פרטיות. התור לבדיקה נקבע בהפניה של קופות החולים או בהפניה של רופאים מהקהילה או מבית החולים. בהעדר רופא במקום תשלח תשובה בדואר. במידה ויש צורך בבדיקות השלמה, צילומים נוספים אולטראסאונד או ביופסיה המכון ידאג לזמן את הנבדק/ת לביצוע הבדיקה בזמן המהיר ביותר האפשרי במידת האפשר במקום.

אולטראסאונד שד
בבית החולים לניאדו בדיקות האולטראסאונד מבוצעות על ידי רופאים המומחים בתחום. התשובה ניתנת במקום מספר דקות לאחר ביצוע הבדיקה. לבדיקה יש צורך בהפניה של כירורג, אונקולוג או רדיולוג.


בדיקה זו מבוצעת כאשר:

  1. שד צפוף, כשהממוגרפיה עם רגישות נמוכה.
  2. נשים צעירות, נשים בהריון, נשים לאחר כריתת שד, בהן קיימת סיבה לבדיקה ולא ניתן לבצע ממוגרפיה.
  3. השלמה לבירור ממצא ממוגרפי או לממצא ב- MRI.
  4. ממצא מישושי בין אם רואים ובין אם לא רואים ממצא ממוגרפי.
  5. הכוונה לביופסיה


ביופסית שד

נשים שבהן התגלה ממצא המחייב המשך בירור, תבצענה ניקור או ביופסיה. הביופסיה יכולה להיות בהנחית ממוגרפיה – בדיקה הנקראת ממוטומיה, בהנחית אולטראסאונד או בהנחית MRI (ביופסיות בהנחית MRI לא מבוצעות בבית החולים שלנו בשלב זה). במידה והממצא התגלה במכון, התור יקבע מיד עם סיום הבדיקה. במידה ומדובר בהפניה מבחוץ הנבדקת תעביר את כל החומר לבדיקה אצלנו ואנחנו ניצור איתה קשר לקביעת התור. תורים נקבעים בד"כ תוך ימים ספורים. תשובה לביופסיה מתקבלת בדרך כלל תוך 7-10 ימים. הבדיקה מבוצעת על ידי רדיולוג מומחה. היא נעשית בהרדמה מקומית (זריקה למקום) שזהו בדרך כלל החלק הכואב היחיד בבדיקה ונמשך מספר שניות לאחר ההרדמה. בעזרת מחט מיוחדת נלקחות הדגימות. לאחר כחצי שעה הנבדקת משוחררת לביתה כשהיא חשה בטוב.

FNL – סימון לפני הניתוח
במרבית המקרים לפני ניתוח, מבוצע סימון של הממצא שהמנתח צריך להוציא. התהליך דומה לביופסיה. לאחר הרדמה מקומית מוחדר חוט עד הממצא המיועד לצאת בניתוח.
הפעולה נמשכת מספר דקות ומבוצעת בדרך כלל יום לפני או ביום הניתוח.
כל החומר הרלוונטי לבדיקה (בדיקות רלוונטיות שבוצעו – דיסקים ופענוחים) יועבר למכון מספר ימים לפני, על מנת לבצע סימון אופטימלי.
התור יקבע בתיאום עם כירורג השד.

בדיקות MRI
בדיקות MRI  מבוצעות במכון ה- MRI  הנמצא במקום אחר בבית החולים אולם מפוענחות על ידי רופאי המכון. MRI היא הבדיקה הרגישה ביותר המבוצעת לשד. הבדיקה עורכת כ-30-40 דקות בשכיבה על הבטן וכוללת הזרקת חומר ניגודי מסוג גדוליניום. יש לבצע את הבדיקה בימים 7-14 למחזור החודשי והתור יקבע בהתאם לכך(אלא במקרים חריגים). שינויים הורמונלים ותזוזה משפיעים מאוד על איכות הבדיקה.
תשובה תינתן בד"כ עד שבוע מביצוע הבדיקה. במקרים חריגים עד שבועיים.

הבדיקה מבוצעת במקרים הבאים:
.1    נשים בסיכון גבוה (סיפור משפחתי, נשאיות).
.2    נשים עם סרטן שד הערכת המחלה.
.3    לאחר ניתוח בחשד לשארית מחלה.
.4    לאחר טיפול כימותרפי להערכת תגובה.
.5    שתלי סיליקון הערכת תקינותץ
לא ניתן לבצע את הבדיקה בנשים עם קוצב לב, שתל מתכתי אחר, רסיסי מתכת בגוף (למעט טיטניום).

יצירת קשר
טלפון : 09-8609562
פקס : 09-8609564
מייל: mammo@laniado.org.il


 

09-8609562