מרפאות ומכונים קבע תור לבדיקה / מכון התמצאות בלניאדו צור איתנו קשר
טיפול בצלקות

מהי צלקת?

צלקת היא סימן הנוצר כתוצאה מתהליך ביולוגי של ריפוי פצע בעור.

צלקת בעור

צלקות בעור נגרמות כאשר השכבה העמוקה העבה של העור, הדרמיס, נפגעת. רוב צלקות העור הן שטחיות והסימן שנשאר הוא קל. האדמומיות הנשארת לאחר ריפוי פצע שטחי איננה נחשבת לצלקת, והיא בדרך כלל נעלמת לאחר מספר שבועות. על מנת לתקן את הנזק שנגרם, הגוף מייצר סיבי קולגן חדשים. תהליך זה מוביל ליצירת צלקת, כיוון שהגוף לא יכול לשחזר את הרקמה כפי שהייתה, הרקמה החדשה תהיה בעלת מרקם ואיכות שונה מהרקמה שמסביב.

צלקות אבנורמליות

ישנם שני סוגים של צלקות הנוצרות כתוצאה מכך שהגוף מייצר עודף קולגן: צלקת היפרטרופית- גוש אדום מוגבה בעור, אשר אינו גדל מעבר לפצע המקורי. צלקת קלואיד- מצב שבו הגוף מייצר קולגן כך שמתקבל גוש גידולי גדול (אך שפיר). לחלופין, צלקת יכולה להיות בצורת גומה שקועה בעור.

היווצרות צלקת

הצלקת יכולה להיווצר כתוצאה מניתוחים שונים כגון: ניתוח לב פתוח, ניתוח קיסרי, ניתוחי מעיים, ניתוחי בלוטת התריס, פיום קנה וכו’, פציעות וכוויות חום או קור. לעיתים נוצרת צלקת שאינה תקינה. צלקת זו עלולה להגביל טווח תנועה, לגרום לכאב או לגרד ולהיות נוקשה או בולטת. בצלקות כאלה ניתן וכדאי לטפל.

הטיפול בצלקת

ניתן לשפר את המראה של האזור בעזרת מספר סוגים של טיפולים. במכון ריפוי בעיסוק, בבית חולים לניאדו, מתמחים בטיפול בצלקות. מרפאה בעיסוק תבדוק האם ניתן לטפל בצלקת ותתאים באופן אישי את הטיפול בהתאם לסוג הצלקת, גודלה ומיקומה בגוף. כמו כן נלקחים בחשבון גיל המטופל וגורמים נוספים. הטיפול כולל התאמת יריעות סיליקון, חבישות לחץ, שימוש במשחה סיליקונית ומעקב אחר התקדמות הריפוי.