מרפאות ומכונים קבע תור לבדיקה / מכון התמצאות בלניאדו צור איתנו קשר
מידע למטופל בפרוטוקול טיפול כימי Taxotere + Cyclophosphamide

מידע למטופל בפרוטוקול טיפול כימי

(Taxotere + Cyclophosphamide (Cytoxan

רקע
הטיפול הכימותרפי שנקבע עבורך מיועד לריפוי ושיפור איכות החיים על ידי הרחקת התאים הסרטניים. לטיפול זה ישנן תופעות לוואי, שכיחות ונדירות. ננסה למנוע את חלקן ע”י הדרכה למניעתן/הקלתן.
בפרוטוקול הטיפולי שנקבע עבורך ישנן 2 תרופות כימותרפיות Taxotere ו- Cytoxan הניתנות כל שבוע / שלושה שבועות.

כל תרופה פועלת במנגנון פעולה שונה. ה- Taxotere שייכת לקבוצת הצמחים ומשמשת כטיפול לסרטן שד, שחלות, סוג מסוים של סרטן ריאות, ראש-צוואר, ערמונית ועוד. פעולתה היא בהקפאת המבנה הפנימי של התאים הסרטניים העוצרת את התפשטות הגידול. לעומת זאת, ה- Cytoxan היא מקבוצת האלקילציה, המפריעה להתרבות של החומר הגנטי בתא ובאופן זה בולמת את גדילת התאים הסרטניים וגורמת למותם. תרופת ה- Cytoxan ניתנת דרך הוריד או דרך הפה (בכדורים) ומשמשת לגידולים שונים, ביניהם: סרטן שד, שחלות, גידולים המטולוגיים ועוד. התרופות יכולות להינתן ביחד ולחוד.
לאחר הסבר על כל תסמין, ישנה רשימת תרופות לטיפול תומך המומלצת במהלך הסדרה הטיפולית, עפ”י הצורך וההנחיות הרפואיות.

יש לשים לב לפני תחילת הטיפול ובמהלכו על:

 • תפקוד כליות – בבדיקות דם תקופתיות על פי הוראה רפואית
 • תפקוד הכבד – בבדיקות דם תקופתיות על פי הוראה רפואית
 • אקו לב- הדמיה

תופעות לוואי ספציפיות לפרוטוקול הטיפולי

TAXOTERE CYTOXAN
תיתכן רגישות או תגובה אלרגית: סומק/פריחה/גירוד/חום/צמרמורת/קשיי נשימה/לחץ בחזה. נדיר
שלשול קל עד בינוני אין
נשירת שיער בינונית/טוטאלית (תלוי במינון) נשירת שיער במינונים גבוהים
דיכוי מח עצם- נויטרופניה דיכוי מח עצם- נויטרופניה
דלקת ברירית הפה, האף, הואגינה ולחמיות העיניים תחושה של גודש באף, לרוב מיד עם הזרקת התרופה
כאבי פרקים ושרירים, תסמונת דמוית שפעת אין
לעיתים נימול/עקצוץ/שריפה בכפות הידיים/הרגליים. אין
לעיתים גירוי במקום העירוי אין
צבירת נוזלים היקפית- התנפחות של כפות הידיים והרגליים. תיתכן עליה במשקל. התכהות העור והציפורניים.
הפסקת מחזור הפסקת המחזור וגלי חום.
אין פגיעה כימית בכיס השתן. לעיתים דימום/דלקת.
אין פגיעה ריאתית במתן ממושך ורצוף.
עייפות, חולשה ולעיתים סחרחורת עייפות, חולשה וסחרחורת
אין אטרופיה של האשכים עד עקרות בגברים

הנחיות להתערבות בתופעות שכיחות

בחילה/הקאה:

למניעת בחילות/הקאות חריפות, ניתנות אחת מקבוצות הטיפול הללו:

 • Emend – ניתן בכדור בבוקר הטיפול (125 מ”ג) ובמשך יומיים שאחרי הטיפול (80 מ”ג), אחת ליום כל בוקר. יש לקחת את הכדור בבוקר, רצוי באותה שעה.
 • Zofran 8mg / Setron 3mg / Kytril 3mg – דרך הוריד לפני טיפול כימי ודרך הפה בכדורים בימים שלאחר הטיפול. חובה לקחת בערב הטיפול הכימי ולמחרת הטיפול, בתדירות של פעמיים ביום בטווח של 8-12 שעות בין כדור לכדור (תרופות אלו עשויות לגרום לעצירות).
 • Paloxi 0.25mg – ניתן דרך הוריד במנה חד פעמית לפני הטיפול הכימי ויעיל עד 5 ימים.

תרופות אלו ניתנות בשילוב סטרואידים הניתנים תוך ורידי לפני הטיפול הכימי למניעת תגובה אלרגית ל- Taxotere. הסטרואידים יעילים גם במניעת בחילות והקאות חריפות ומאוחרות, מגבירים חיוניות ותיאבון (אם כי מקשה על הירדמות בלילה). במהלך הטיפולים נוריד אט אט את מינון הסטירואידים עפ”י שיקול דעת רפואית.

למניעת בחילות מאוחרות, מהיום השלישי אחרי הטיפול, יש לקחת עפ”י הצורך Motilium 10mg / Pramin 10mg , עד 3 פעמים ביום.

תרופות לקחת בבית (למניעת בחילות והקאות) עפ"י הנחיות הרופא בלבד !!!! (פירוט בחוברת)

פגיעה במערכת החיסונית של הגוף:

 • נויטרופניה (ירידה במספר כדוריות הדם הלבנות):

עשוייה להיות ירידה זמנית בכדוריות הדם הלבנות כשבוע עד שבועיים לאחר הטיפול הכימי. בתקופה זו הגוף חשוף למזהמים עקב ירידה במספר הנויטרופילים המסייעים לגוף להילחם בזיהומים. בעליית חום מעל ל- 38oC , יש לקחת אקמול 1 גר’ ) 2 כדורים(, ולבצע בדחיפות ספירת דם ו/או תרבית דם במכון/במיון/ במרפאה. עפ”י התוצאות יוחלט על ההתערבות הטיפולית שתינתן: אנטיביוטיקה ו/או זריקה תת עורית המעלה את מספר הנויטרופילים.

 • מתן חיסונים:

הטיפול הכימותרפי מדכא את המערכת החיסונית במשך כ 6- חודשים עד שנה לאחר סיום הטיפול. מתן חיסונים עם נגיפים חיים אסור בתקופה זו (חצבת, אדמת, חזרת) אך חיסון נגד שפעת מותר. לגבי החיסון נגד אבעבועות רוח – אין אפשרות לתת אותו בזמן מתן כימותרפיה אבל אפשר לחסן את הילדים. חיסון נגד צהבת – מותר.

 • זריקות למניעת נויטרופניה:

Neulastim 6mg / Neupogen 300mcg ,480mcg / Granocyte 263mcg

תדירות מתן הזריקה תקבע ע"י הרופא.

שימי לב: זריקות אלו עשויות לגרום לכאבים בעצמות (עד יומיים לאחר ההזרקה). ניתן לקחת 2 כדורי אקמול עד 4 פעמים ביום (על פי הצורך).

אנמיה

ירידה במספר הכדוריות האדומות וברמת ההמוגלובין (נדיר).
סימפטומים: חולשה, תשישות, עייפות, חיוורון, סחרחורות, קוצר נשימה.
סימנים: ירידה ברמת המוגלובין בספירת הדם.
התערבות: ייעוץ תזונתי, הזרקת אריטרופואטין להעלאת רמת ההמוגלובין.
ישנן זריקות למניעת אנמיה.

טרומבוציטופניה
ירידה של הטסיות בדם (נדיר)
במידה וערכי טרומבוציטים (PLT) נמוכים יש להמנע מפציעות פיזיות, משימוש בסכיני גילוח, שימוש במברשת שיניים רכה, מעקב אחר נטייה לדימום ואחר רמת הטרומבוציטים בספירת הדם.

נשירת שיער
בטיפול מרוכז (אחת לשבועיים או 3 שבועות) ישנה נשירת שיער אבסולוטית בראש ובגוף. הנשירה מתחילה כשבועיים לאחר הטיפול הכימי. לעיתים הנשירה תתבטא גם בדילול גבות וריסים. מומלץ להתאים ולרכוש פאה ו/או לצבוע (לתעתע) גבות לפני תחילת הטיפולים. ברכישת פיאה יש החזר הוצאות מ- 30%-80% , תלוי בקופת חולים ובביטוח הרפואי (פרטים אצל עו”ס במכון).

עייפות, חולשה ולעיתים סחרחורות
החולשה מופיעה בדרך כלל מהיום השלישי לאחר הטיפול הכימי למשך 2-3 ימים. חשוב ללכת עם תחושות הגוף ולנוח יותר, תוך ויסות שעות מנוחה ופעולה בהתאם לתחושות. מומלץ להימנע מתנועות חדות או פעילויות מאומצות. בטיפול של פעם ב 3- שבועות, ריכוז החומר הכימי גבוה יותר ולכן זמן החולשה והעייפות יכול להתארך עד כשבוע.

עצירות
מתרחשת בד”כ בימי הטיפול הראשונים, לרוב בעקבות מתן נוגדי בחילות והקאות (Zofran, Setron, Kytril). יש לווסת עם תזונה עשירה בסיבים תזונתיים, שתייה מרובה או תרופות טבעיות. במקרה הצורך להיוועץ ברופא לגבי תרופות למניעת הופעת טחורים/פיסורה.

דלקת רירית הפה / פצעים בפה (פחות שכיח)
מומלץ לקרר את הפה במהלך מתן הטיפולים בעזרת מציצה של קוביות קרח, קרטיבים וגלידות. חשוב לשמור על היגיינה של הפה, לבצע שטיפות עם מי מלח, מי פה ולהקפיד על צחצוח שיניים לאחר כל ארוחה. מומלץ להמנע ממאכלים חמים או קרים מאוד, ממאכלים מתובלים או חמוצים (פרי הדר), משתיית אלכוהול ומעישון. יש להתאים את מרקם המזון למצב הפה. במקרה הצורך מומלץ לשטוף את הפה עם חלב עיזים או שמן חרובים. טיפולים תרופתיים ינתנו ע”פ הצורך.

מומלץ ביותר ללכת לרופא שיניים לפני תחילת הטיפולים על מנת לבדוק את מצב הפה ולטפל במקרה הצורך.

טעם מתכתי בפה (לרוב במינון מצטבר)
מומלץ למצוץ קרח/קרטיבים בזמן קבלת הטיפול הכימי. מותר למצוץ סוכריות ללא סוכר. יש אבדן טעם בעקבות קבלת הטיפולים הכימיים. לכן חשוב לשים לב לא לתבל את האוכל בצורה מוגזמת (כדי לא לגרום לפצעים/פטרת). תופעה זו חולפת עם הפסקת הטיפולים.

תגובה אלרגית
יתכנו סחרחורות, קוצר נשימה, הסמקה, פריחה, תחושת חום פנימי, גירוד, לחץ בחזה, ירידת לחץ דם בזמן הטיפול או בבית. לפני תחילת הטיפול תקבלי כדור Phenergan למניעת תופעה אלרגית. יש לעדכן את הצוות אם מופיעים סימנים אלרגיים על מנת להציע התערבות טיפולית ומניעתית. יתכן שתקבל בבית כדורי סטרואידים כימיים לפני הטיפול ב- Taxotere כדי להמנע מתגובה אלרגית. צוות היחידה ידריך אותך בהתאם.

פגיעה בעצבים היקפיים
חוסר תחושה או שינוי בתחושה בעיקר בכפות ידיים ורגליים. במקרים קשים חולשת שרירים ו/או ביטול החזרים (רפלקסים). קיימת סבירות גבוהה שהסימנים יחלפו תוך 4-6 שבועות לאחר גמר הטיפול. ישנם מקרים שהסימנים חולפים באופן הדרגתי עד שנה אחרי סיום הטיפול.

פגיעה בקצות העצבים
תחושה של נימול בכפות ידיים ורגליים. התופעה העשויה להיות מטרידה עם הפרעה בתפקוד. חשוב לדווח לצוות ולשקול יחד הורדת מינון.

שינויים בציפורניים ובעור
הטיפול עשוי להכהות את העור ולכן יש להימנע מחשיפה לשמש ולהשתמש במקדמי הגנה. הציפורניים עלולות להתכהות או להזהיב, להישבר בקלות ובמקרים נדירים אף לנשור. לעיתים תופיע תחושת אי-נוחות/כאב. תופעות החולפות לרוב שבועות אחרי הפסקת הטיפול. כמניעה, הצוות יציע "כפפות קרח" המפחיתה משמעותית את הפגיעה בציפורניים והעור מסביב להם.

תסמונת דמוית שפעת
יכול להופיע חום גבוה (מעל 38.5°c). במקרה כזה יש צורך לבצע ספירת דם ובמקביל לקחת אקמול וללכת לרופא מטפל/לחדר מיון.

כאבים בפרקים ושרירים
כאבים בשרירים, פרקים ולעיתים בעצמות. ניתן לקחת נוגדי כאב, כמו: אקמול אחת ל 6- שעות עפ”י הצורך, לעיתים קיימת רגישות ותחושת נפיחות בכף הרגל. יש לדווח לצוות בהופעת הסימפטום ויוחלט על המשך טיפול בהתאם.

התנפחות של הידיים והרגלים או עליה במשקל
אגירת נוזלים אופיינית בטיפול ממושך וקשורה לכמות המצטברת של הטיפול הכימי שקיבלת עד כה ולמינון הסטרואידים.

כאבי ראש
אם הנך חשה כאבי ראש בזמן טיפול/אחריו, ניתן לקחת אקמול 1 גר’ (אם אין רגישות לתרופה). במידה ויש רגישות לתרופה יש להתייעץ עם הצוות. בזמן קבלת ה- Cytoxan יתכן ותחוש עקצוצים/זרמים בגשר האף. חשוב לדווח לאחות על מנת שתאט את קצב מתן התרופה.

יובש בלחמיות העיניים
עקב הטיפול הכימי ואפשרות של נשירת חלק מהריסים, תתכן תחושת יובש , גירוי או גירוד בעיניים. ישנן טיפות השומרות על לחות העין. כדאי להתייעץ עם הצוות לגבי פתרון.

קושי להירדם ונדודי שינה
ביום הטיפול הנך מקבל סטרואידים העשויים להקשות על היכולת להירדם בלילה. אם נתקלת בקושי להירדם, יש להתייעץ עם הצוות לגבי טיפול תרופתי.

הפסקת וסת, גלי חום
הפסקת הוסת הינה לעיתים הפיכה בגמר הטיפול (הסיכוי עולה ככל שגיל האישה נמוך). תיתכן בלות מוקדמת (ככל שגיל האישה גבוה). יש להמשיך ולהשתמש באמצעי מניעה. יתכן שיופיעו גלי חום החולפים מעצמם (נדיר).

רגישות במקום ההזרקה
במקרה של כאב/צריבה/אי נוחות בווריד בזמן הזלפת החומר הכימי, לקרוא מידית לאחות!!!

פריחה
לעיתים נדירות ישנה רגישות לחומר הכימי ו/או לסטרואידים הנלווים לטיפול הכימי. אם ישנה תופעה של פריחה בגוף או תופעת אלרגיה אחרת כמו: גירוד, יש לדווח מיידית לצוות המטפל לצורך קבלת טיפול אנטי-אלרגי נוסף במידת הצורך.

פגיעה כימית בכיס השתן
מומלץ לשתות הרבה, לפחות 12 כוסות ביום ולבצע מעקב אחר תכיפות/דחיפות/צריבה/דימום בזמן מתן שתן. יש לדווח לצוות לצורך קביעת התערבות טיפולית במידת הצורך.

דברים שמומלץ להימנע מהם בתקופת הטיפולים

 • צבע לשיער, המכיל אמוניה ו/או חמצן.
 • רחצה בבריכות המכילות כלור ו/או גופרית.
 • שימוש בחומרים כימיים בניקיון הבית.
 • חשיפה לשמש יוקדת. מומלץ להשתמש במקדמי הגנה חזקים באזורים חשופים לשמש ולחבוש כובע, למניעת היפרפיגמנטציה בעור.
 • קירבה לחולים ו/או תינוקות שחוסנו בטווח של כשלושה שבועות מהחיסון.
 • כל פעולה כירורגית, לרבות טיפולי שיניים (ובמיוחד עקירות).
 • בגברים, לברר שימור זרע לפני תחילת הטיפול עקב חשש מעקרות זמנית/קבועה.\

שים לב!
במקרה ואתה נדרש לבצע בדיקת Pet-C.T
יש לוודא שהבדיקה תהיה מינימום שבועיים לאחר הטיפול הכימי.