מרפאות ומכונים קבע תור לבדיקה / מכון התמצאות בלניאדו צור איתנו קשר
מרפאת מטיילים
תפריט

טלפון: 09-8604666
09-8609336

אגף מערבי, בניין ילדים קומת כניסה

ימי שלישי בשעות 15:30-18:00
בתאום מראש בלבד!

ד"ר טליה פיין-מנהל המרפאה
ד"ר רגב כהן
ד"ר קרן גלר

צוות רפואי בכיר
מנהלת את היחידה למחלות זיהומיות
אודות המרפאה

השירות למטייל (ש"ל) פועל במסגרת מרכז המומחים של מרכז רפואי צאנז – בית חולים לניאדו. הצוות הרפואי מספק הדרכה והמלצות רפואיות למטייל, ומתאים לכל נוסע חבילת חיסונים אישית, על פי יעד ומשך הנסיעה, היסטוריה רפואית וכדומה.
הצוות הרפואי מסתמך על תוכנות מחשב ייעודיות ובמאגרי מידע של ארגון הבריאות העולמי, המתעדכנים באופן תדיר.
השרות מיועד לנוסעים לכל אזור בעולם החל במדינות מתפתחות וכלה באזורים שונים במדינות מפותחות במסגרת טיול תרמילאי, מאורגן או במסגרת נסיעות עסקים.

אזורים רבים בעולם מתאפיינים ברמת היגיינה נמוכה, במחלות טרופיות ובחוסר רגישות לשירותי רפואה מודרניים, לכן רצוי להתחסן כראוי, ולהצטייד במידע המעודכן ביותר על מנת שהנסיעה תתנהל כמתוכנן.
חשוב לציין, מידע זה אינו מחליף קבלת יעוץ רפואי מקצועי.
צוות המומחים ישמח לעמוד לרשותך, לפני, במהלך ולאחר השהות בחו"ל.

חיסונים הניתנים במסגרת המרפאה
ניתן למנוע חלק מהמחלות השכיחות במדינות מתפתחות ע”י חיסון מתאים. קיימים חיסונים הניתנים כחלק משגרת  החיסונים בארץ (דוגמת פוליו, טטנוס ובשנים האחרונות גם צהבת A ו-B) ואחרים המומלצים לנוסעים בהתאם ליעד, סוג הטיול ומשך הנסיעה. כל החיסונים עלולים לגרום כאב, נפיחות ואודם מקומיים ובאופן נדיר יותר חום, כאב שרירים ותופעות אלרגיות.

חיסון פעיל כנגד צהבת A

שם החיסון: Havrix ,Avaxim, Vaqta (שמות מסחריים של יצרנים שונים).
דלקת כבד נגיפית A הינה מחלה שכיחה הנגרמת ע”י נגיף העובר במזון ובמים נגועים ושכיח ביותר בכל המדינות המתפתחות. החיסון מומלץ לכל הנוסעים למדינות מתפתחות לכל פרק זמן. החיסון ניתן בשתי מנות, האחת בזמן אפס והשנייה לאחר כחצי שנה עד שנה, ומטרתה להאריך את משך החסינות ל- 20-30 שנה ויתכן לכל החיים. החיסון אפקטיבי מיד עם קבלת הזריקה באנשים מתחת גיל 40 שנה, אבל במבוגרים יותר, או כשקיים ספק, והגעת “ברגע האחרון” (פחות מ- 10 ימים טרם היציאה מהארץ) נציע לך זריקה של גאמאגלובולין (חיסון סביל) הפועלת מיד עם קבלתה, בנוסף לחיסון הפעיל.

חיסון כנגד צהבת B

שם החיסון: Engerix B, SciBVac
דלקת כבד נגיפית B נגרמת ע”י נגיף המועבר ביחסי מין לא מוגנים או במגע עם דם נגוע. החיסון מומלץ לכל הנוסעים, במיוחד בנסיעות לתקופה ממושכת או נסיעות תכופות, וניתוב- 3 שלבים- מנה ראשונה בביקור הראשון במרפאה, מנה שנייה לאחר חודש ומנה שלישית, שמטרתה להאריך את תוקף ההגנה לשנים ארוכות, לאחר חצי שנה מהחיסון הראשון. במקרה של העדר זמן ניתן לבצע את החיסון בתקופה קצרה יותר במשטר של יום 0, יום 7, יום 27, ומנה רביעית לאחר שנה.

חיסון כנגד טיפוס הבטן (טיפואיד)

שם החיסון: Typhim IV, Typherix
טיפוס הבטן היא מחלה הנגרמת ע”י חיידק הסלמונלה העובר במזון נגוע, בעיקר ביצים לא מבושלות ובמים נגועים. המחלה שכיחה במדינות מתפתחות רבות אולם שכיחה ביותר בהודו ובנפאל וגם בבורמה וברוב אפריקה. החיסון ניתן במנה חד פעמית ויכול למנוע עד 75% מהמקרים. החיסון מומלץ לנוסעים לכל יעד לכל פרק זמן, במיוחד לנוסעים להודו, נפאל ואפריקה. תוקפו 3 שנים. 

חיסון משולב כנגד טיפוס הבטן וצהבת A

שם החיסון: Hepatyrix
חיסון משולב הניתן מעל גיל 18 במנה יחידה. על מנת להאריך את משך החסינות נגד צהבת A יש להשלים את המנה השנייה של החיסון נגד צהבת A לאחר חצי שנה עד שנה.

חיסון כנגד פוליו (שיתוק ילדים)

שם החיסון: Imovax
הנגיף עובר במזון ובמים מזוהמים. המחלה מוגרה בחלקים רבים בעולם אולם במדינות שונות באסיה ובאפריקה עדיין קיימות התפרצויות. החיסון ניתן כחלק מחיסוני השגרה בילדות. לאחרונה חוסנו כל תושבי המדינה בעת ההתפרצות ב- 1988. חיסון מומלץ אחת ל-10 שנים לנוסעים למדינות נגועות באסיה ואפריקה. המחלה אינה קיימת בדרום ומרכז אמריקה. תופעות לוואי: יתכנו תופעות אלרגיות במי שרגיש לתרופות Polymixin B, Streptomycin או. Neomycin

חיסון כנגד דלקת קרום המח – Meningococcal meningitis

שם החיסון: Mencevax a,c,y,w-135

דלקת חיידקית של קרום המח נגרמת ע”י חיידק הנקרא מנינגוקוקוס. החיידק עובר בין בני אדם דרך טיפות רוק זעירות. החיסון מומלץ לנוסעים לטיולי תרמילאים למשך מעל 4 שבועות ולכל נסיעה ל”רצועת המנינגיטיס”- קבוצת מדינות באפריקה בהן שכיחה המחלה. החיסון ניתן לכל המתגייסים לצבא ותוקפו 5 שנים.

חיסון כנגד טטנוס

שם החיסון: dT – Diphtheria tetanus toxoid או dTaP
ניתן להידבק בטטנוס בעיקר לאחר פציעה. החיסון ניתן כחלק מחיסוני השגרה בינקות ובילדות, ומנה נוספת ניתנת בגיוס. החיסון תקף ל-5-10 שנים. מומלץ כי מטיילים הנוסעים לאזורים נידחים בטיולי אתגר בהם הסיכוי לפציעה גבוה יותר,יחוסנו לאחר 5 שנים (בעיקר כדי להימנע מצורך בחיסון חוזר במדינות ללא תנאים סניטרים נאותים). החיסון מומלץ לכל מטייל שאינו מחוסן. החיסון מקנה בנוסף גם חיסון נגד דיפטריה (dT), או נגד דיפתריה ושעלת (dTaP).

חיסון כנגד קדחת צהובה (Yellow fever)

שם החיסון: Yellow fever vaccine, stamaril, YF-Vax (שמות מסחריים של יצרנים שונים).
קדחת צהובה הינה מחלה קטלנית הנגרמת ע”י נגיף המועבר בנשיכות יתושים. המחלה שכיחה במדינות רבות באפריקה, ובאזורי האמזונס בדרום אמריקה, ועד לחלקה המזרחי של פנמה במרכז אמריקה. החיסון נגד המחלה הינו חובה ונדרש ממטיילים בכניסתם למדינות רבות באפריקה ובדרום אמריקה. החיסון מכיל וירוס חי מוחלש ולכן אינו מומלץ לחולים עם פגיעה במערכת החיסון.  תוקף החיסון: 10 שנים. תופעת הלוואי השכיחה של החיסון הינה חום וכאב שרירים המופיעים כ-4-10 ימים לאחר קבלתו. תוארו גם תופעות לוואי קשות, אם כי נדירות ביותר. שכיחות תופעות אלה הינה אחד מתוך 100,000-200,000 מתחסנים בקרב אנשים בריאים וצעירים מתחת לגיל 60. מעל גיל 60 השכיחות עולה ל-1:1,00,000 ומעל גיל 70 ל- 1:50,000 מעל גיל 80 החיסון אינו מומלץ. תופעות אלה שכיחות גם בחולים עם החלשה של מערכת החיסון, טיפול כימותרפי או בסטרואידים, ובאנשים חסרי בלוטת התימוס. החיסון אסור לאנשים הרגישים לחלבון הביצה.

חיסון כנגד דלקת מח יפנית (Japanese encephalitis vaccine )

שם החיסון: Ixiaro, JE-VAX
דלקת מוח יפנית נגרמת ע”י נגיף שעובר גם הוא בנשיכות יתושים. המחלה נדירה אולם עלולה לגרום לפגיעה מוחית בלתי הפיכה ולמוות. מאחר והיתוש המעביר את המחלה קיים בעיקר באזורים כפריים באסיה, החיסון מומלץ לנוסעים לאזורים אילו למשך למעלה מחודש. החיסון ניתן ב- 3 מנות הניתנות תוך 2-4 שבועות. תופעות לוואי: חום, כאב ראש, כאב שרירים, נפיחות מקומית באזור ההזרקה. נדיר מאוד: תופעות נוירולוגיות. תגובות אלרגיות עלולות להופיע עד שבוע אחרי החיסון ולכן מומלץ לטוס רק 10-7 ימים לאחר קבלת המנה האחרונה. תגובה אלרגית שכיחה יותר ברגישים לעקיצות דבורים. תוקף החיסון:  שנתיים עד שלוש. לאחר תקופה זו יש לקבל מנת דחף אחת.

חיסון משולש כנגד חזרת, חצבת ואדמת

שם החיסון: (MMR (Mumps ,Measles ,Rubella
MMR הינו חיסון המורכב מ-3 נגיפים מוחלשים: חצבת, חזרת ואדמת. חיסון מלא מתקבל רק לאחר קבלת 2 מנות חיסון. לאחרונה קיימת עלייה בתחלואת חצבת בעולם ולכן הוחלט על השלמת החיסון לכל מי שלא קיבל 2 מנות חיסון. החיסון ניתן כחלק משגרת החיסונים במדינת ישראל. על פי פנקס החיסונים שבידכם נקבע האם עליכם לקבל מנה נוספת של החיסון. נוסעים שנולדו בין השנים 1957 ו-1978 קיבלו רק מנת חיסון אחת ולכן הינם מועמדים לקבלת מנה נוספת לפני הנסיעה. נוסעים שנולדו לפני 1957 נחשבים למחוסנים. ילידי 1978 ואילך אמורים היו לקבל 2 מנות חיסון בילדותם.

חיסון כנגד כלבת (Rabies

שם החיסון: Rabipur
החיסון מומלץ למטיילים המתכוונים לעבוד או להיות במגע ממושך עם בעלי חיים ולתרמילאים הנוסעים לשנה או יותר. כמו כן מומלץ לנוסעים לתקופה הקצרה משנה למקומות נידחים מהם קשה להגיע לקבלת טיפול מונע הכולל חיסון שלאחר חשיפה.

חיסון כנגד Tick-born Encephalitis

נגיף העובר בנשיכת קרציות או באכילת מוצרי חלב לא מפוסטרים. קיים באזורים שונים באירופה ובמזרח הרחוק. החיסון מיועד לנוסעים לתקופה של 3 שבועות ויותר, לאזורים כפריים ומיוערים בגובה עד 1,400 מטר מעל פני הים, בעיקר בחודשי האביב והקיץ (אפריל עד נובמבר). החיסון ניתן רק במרפאות של לשכות הבריאות.

טיול להודו, ירח דבש בתאילנד, נסיעת עסקים לאפריקה – כל מסלול שתבחר/י לך ולמשפחתך, עם שרות רפואי למטייל של בית חולים לניאדו תוכל/י לטוס בראש שקט.

למידע נוסף

חוברת מידע למטייל- לחץ כאן