PDF הדפסה דואל

הרפלקסולוגיה והסרטן

מאת: גולדברג יוסי, רפלקסולוג בכיר ומטפל בשיטות משלימות אחרות

 

מבוא:

אחת התגובות הראשוניות של האדם החולה הוא להאשים גורמי חוץ במחלותיו, בשלב השני, עם תהליך ההתפכחות וההבנה, מקבל האדם את "הגזירה" שאת מחלותיו הוא מביא על עצמו. בשלב השלישי, משלים האדם עם כך שהאחריות על החלמתו נתונה בו עצמו.

במאמר זה אני רוצה להוכיח את הקשר המשלים בין טיפולים קונבנציונאליים בחולי סרטן לבין הטיפול הרפלקסולוגי, שהוא מהווה חלק חשוב מהטיפולים המשלימים המומלצים לחולי סרטן. אני מקווה להפריך מיתוסים הקשורים לאיסורי טיפול רפלקסולוגי בחולים אונקולוגיים. ביחידה האונקולוגית אחת לשבוע מזה כחודשיים, מתקיימת עבודת רפלקסולוגיה עם חולי סרטן המקבלים טיפולים כמוטרפים.  עבודה זו מתבצעת במסגרת פרויקט 'רוש מושיטה יד לחולה', בחסות חברת רוש – ולהם נתונה התודה והברכה.

 

ין ויאנג – Yin a Yang:

ין ויאנג מסמלים שתי איכויות אשר בו זמנית הן גם הדבר והיפוכו וגם משלימות זו את זו. יאנג הוא הצג הפעיל, הזכרי והרוחני. לפיכך, כל תופעה מוגדרת עפ"י מידת היין (Yin) או היאנג (Yang). תמיד קיימים שני האספקטים בבחינת שני ניגודים משלימים, אשר בעזרתם ניתן להסביר עקרונות עוצמת הכוחות הפועלים על אדם מסוים במצבי חיים בכלל ובמצבי חולי בפרט. הדדיות באנרגיות מפסיקה להיות מאוזנת בעת מחלה.

 

הצי' – אנרגיית החיים

באופן נורמאלי, הצי' ((QI), זורם במרידיאנים בחופשיות וכל הזמן נשמר איזון עדין בין האיברים השונים. כאשר ישנו חוסר איזון בגוף והאיברים הפנימיים יוצאים משיווי משקלם האנרגטי, נוצרות חסימות אנרגטיות, האנרגיה אינה זורמת בחופשיות "ונתקעת". למצב זה קוראים: "סטגנציה". ישנן תופעות חיצוניות אשר גורמות למצב של סטגנציה (היתקעות), כמו: חום כבד, קור עז, מצבי סטרס שונים ועוד. בגופינו המרידיאנים משולים לנחלים והאנרגיה משולה למים.  כאשר זרימת אנרגיה יכולה להיפסק או להיתקע במצבים של חוסר או עודף כמו: חוסר נוזלים, חוסר דם, דכדוך רגשי, דיכאון ועוד.

 

הגורמים למחלת הסרטן:

ישנה גישה האומרת שסרטן נגרם לרוב ממצבים פסיכוסומאטיים, משמע, שהנפש משפיעה על בריאות הגוף, בחולי סרטן חלוקת התאים הופכת להיות לא מבוקרת והטענה היא שהאדם פותח את השער לכניסת מחלה. תאי הסרטן אינם כפופים לשליטה של הגוף וברוב המקרים מייצרים מסה מוצקה של רקמה הנראית כגידול. הגידול מתחיל כתא בודד שעובר שינויים גנטיים (מוטציות), שינויים אלה גורמים לכך שהתא לא יהיה כפוף לשליטה הטבעית של התאים הנורמאלים בגוף, תא ימשיך ויתחלק בצורה אוטונומית, עד שייצר מצבור של תאים ובמשך הזמן יגבר קצב גידולו של המצבור לכדי גוף סרטני.

אם נתייחס להשערה שרפלקסולוגיה מתחברת ליסודות הגוף הבריא, ומתחברת לאלמנטים של הריפוי הטבעי שלו, יהיה קל להבין שהטיפול הרפלקסולוגי מעצים את עמידות הגוף בפני פריצת הגבולות הטבעיים של רקמותיו ומעודד את המצבים של "שלום בית" בינו לבין עצמו.

הגוף הסרטני הוא אוטונומי והרפלקסולוגיה מתחברת אל הגוף הנורמאלי, מכאן, שהמיתוס והיראה במסע ההתנגדות לרפלקסולוגיה, "העלולה להפיץ את הסרטן בגוף" , איננו אלא מסע של פחד והפחדה מפני הבלתי ידוע והבלתי נחקר.

הרפואה הקובנציונאלית = לרפואה המשלימה. אנו, נציב את הגורמים להתפתחות סרטן, ואת התכונות וההשפעות הראשוניות של טיפול הרפלקסולוגי על הגוף.

גורמים להתפתחות סרטן:

א.  חשיפה של רקמות שונות בגוף לטבק

ב.  חשיפה לשמש יוקדת U.V.

ג.   משקאות אלכוהוליים.

ד.   חשיפה לסביבת אסבסט

ה.   תזונה לקויה

ו.    חשיפה להקרנות למיניהן

ז.    נטילת אסטרוגן לתקופות ממושכות

ח.   היסטוריה משפחתית (גנטיקה)

ט.   מצבים שליליים של רגשות כמו: כעס מצטבר, דיכאון מתמשך, אכזבות חוזרות ונשנות, ציפיות שאינן מתגשמות, רוע לב לשמו, חוסר בהענקת אהבה, חוסר בקבלת אהבה, וחוסר אמון ואמונה בעצמך ובסביבתך.

בעבר היו דעות קדומות רבות לטיפול הרפלקסולוגי. האמינו שהטיפול הרפלקסולוגי ממריץ את זרימת הדם בגוף שבאמצעותו יופץ הסרטן.

 

לטיפול הרפלקסולוגי השפעות ראשוניות הנוגדות את הדעות הקדומות:

  1. הורדת חום גוף
  2. הורדת לחץ- דם
  3. הורדת רמת האדרנלין
  4. האטת דופק
  5. האטת חילוף החומרים בגוף, (מטבוליזם, קטבליזם, אנאבוליזם).
  6. שחרור ממתח מתבטא בהירדמות, כבדות.
  7. הורדת הכאב.

 

טכניקות טיפוליות - איפה והיכן נטפל ?

צמתים פיזיולוגיים של פנים הגוף. גרון, פי הקיבה, שיער, תריסריון, מסתם המעי הדק, שער הריאה, וסוגרי שלפוחית השתן. אזורי הצמתים האלה נשלטים גם מבחינה נפשית ומאפיינים הצטברות של מתח. דילמות שבינו לבין עצמו, קושי לקבל החלטות.

דרכי ניקוז והובלה: קבוצה זו כוללת את אזורי השתקפות הצינורות הקצרים והארוכים שבגוף. מרכיבי מערכת החיסון, מערכת הלימפה + מסננים: כבד, טחול, כליות, ריאות, והמעי הגס. המטרה להעביר מסרים של חיזוק. משמע, אלמנטים של חיזוק הנובעים משיתוף פעולה עם המטופל כנגד התנגדות טכניקות אקטיביות. 

מערכת הורמונאלית, מלבד נושא של מטבוליזם, (חילוף חומרים), היא ממלאת תפקיד של מערכת שיקומית במצבים קשים של הגוף. אפילו יכולה להיות כמוטיב חוזר כמו: שחלות, לבלב, יותרת הכליה, ובלוטת התריס. 

 

הטיפול 

הטיפול הכללי בחול סרטן תמיד היה "מבפנים החוצה", עם כיוון זרימת הדם העורקי. המשמעות היא הפצה אנרגטית אל הקצוות. למטרה זו נסתייע בעבודה על השוקיים. בין הטיפול במערכות השונות או תוך כדי עבודה על איברים.

הריתמוס!

רצוי לפעול בקצב איטי, מרגיע ומשקיט על מנת שמערכת העצבים הפאראסימפטטית תהיה דומיננטית על פני המערכת הסימפטטית. לכן נעבוד בשני אופנים עיקריים:

  1. עוצמה חלשה שאיננה מכאיבה.
  2. עוצמה חזקה בנקודות ספציפיות לשם הפגת כאב.

 

הפגת כאב הוא תוצאה של הפרשת הורמון האנדרופין. עוצמה כזו יכולה לשרת כאשר המטופל סובל מכאבים באופן כללי. ובעקבות הטיפול מופרש בגופו הורמון האנדרופין התורם להרגעת הכאבים ולהרגעה באופן כללי. אנו למדים שהטיפול הרפלקסולוגי במחלת הסרטן חשוב ביותר, ומן הראוי שהציבור וגן ציבור הרפלקסולוגים נשתחרר מדעות קדומות, ונבין שהרפלקסולוגיה מתחברת אל מממד הבריאות של הגוף ואל כוחות הריפוי שלו. ברוב המקרים מצוי חולה הסרטן במצב של צורך של התייחסות אליו. באופן מיוחד, ברוב המקרים זקוק המטופל ליד אוהבת ומלטפת, אין כמו רגע של נחת למטפל בחיבור אל בסיס האדם דרך כפות הרגליים.

אנו למדים שרגשותינו משפיעים פיזית על איברינו ועל בריאותינו, תנודות רגשיות ומצב רגשי משפיעים ישירות על הסבירות שהאורגניזם יחלה, דיכוי הרשות עלול לגרום למחלה.

אמצעי ריפוי הרגשות הוא קתרזיס= מתן פורקן מלא לרגשות. ייתכן שבמהלך תהליכים פסיכולוגיים קשים חלים במוח שינויים הגורמים לשינויים ברמות ההורמונים והם משפיעים על המערכת החיסונית, וכך מושפע מצב הבריאות. קיים דיאלוג דו כיווני בין המוח למערכת החיסון. בשל כך יש ליצור דו שיח בין חוקרי המוח לבין אימונולוגים ופסיכולוגים. זהו שינוי בדפוסי החשיבה המדעיים המקובלים, וזוהי בעצם הסתכלות על האדם השלם לכן חשוב ונחוץ לשלב בטיפול הרפואי. התייחסות למצב הפסיכולוגי ולעזור לו להתמודד ביתר יעילות עם מצבו הבריאותי.

 

התחלת העבודה ביחידה האונקולוגית בלניאדו:

לפני כחודשיים התחלתי ליישם את התורה של הרפואה המשלימה ביחידת אונקולוגיה בבית- החולים, וזאת ? בזכות תמורתה וסיועה של האחות האחראית, זיווה חנוכה, וחברת רוש תחת חסות הפרויקט המיוחד שלהם 'רוש מושיטה יד לחולה'. במסגרת טיפולי רפלקסולוגיה שמתי דגש למספר אפיונים:

1.נושא הכאב VAS

2.מצבים נפשיים

3.מטבוליזם, איזון, וניקוי הגוף.

 

נושא הכאב:

במסגרת טיפולי הרפלקסולוגיה התייחסתי רבות לכאב הנפשי והפיזי של המטופל. בהתחלת הטיפול  ניהלתי שיחה עניינית על אורך חייו של המטופל: תחביבים, שינה, תזונה, אורך חיים, ומצב נפשי. לאחר הרפיה קלה המטופל נינוח ושליו ואז ניתן לגשת לטיפול. מטופלים מסוימים ציינו לפניי שלפני הטיפול יש להם קצת כאבים פיזיים. (לפי סרגל VAS), חולים שבהתחלת הטיפול סבלו מכאבים ברמה של VAS-8, סיימו טיפול ברמה של VAS 2-3, ואף חלקם הפחיתו את משככי הכאבים למספר ימים. במהלך הטיפול מופרש הורמון האנדרופין שעושה פלאים. הגוף מאוזן ורגוע.

 

מצבים נפשיים:

גם הפן הנפשי מאוד חשוב בטיפולי הרפלקסולוגיה. אנו הרפלקסולוגים איננו מתייחסים רק לסימפטום, אלא לאדם כמכלול שלם, ושיחה לפני הטיפול עושה פלאים למצב הנפשי של המטופל. חולים לאחר סערת רגשות מדדו לחץ- דם שעלה לרמות של 150/90 mm/hg ולאחר הטיפול, 110/70 mm/hg ואף נרדמו במהלך הטיפול ולאחריו.

 

מטבוליזם:

אחת המטרות של הטיפול הרפלקסולוגי הוא ניקוי הגוף מרעלים ולחדש אנרגיות חיוביות לאיזון המערכות הפנימיות של הגוף. מטופלים שלאחר הטיפול סבלו ממספר ריאקציות למשל: שלשולים, השתנה מרובה, הזעה. משמע שהגוף מתחיל להתנקות וזהו תהליך חשוב בדרך לריפוי ואיזון גוף- נפש.

 

לסיכום:

הטיפול הרפלקסולוגי חשוב ונחוץ לאיזון גוף ונפש וככל שנבין ששילוב הרפואה המשלימה+ הרפואה הקובנציונאלית, ניתן להגיע לרמות טיפול גבוהות מאוד. להתייחס הן לסימפטומים והן לאדם וריפויו. גוף ונפש אחד הם, ולא לחינם נאמר: 'נפש בריאה בגוף בריא'.

שביעות הרצון של המטופלים והשינויים בסמנים החיוניים ובסימפטומים במהלך הטיפולים, מובילים אותי לכתוב משהו ראשוני ועדיין לא מבוסס על יעילות הטיפול הרפלקסולוגי בחולים אונקולוגיים המקבלים טיפולים כמוטרפים. אני מתכוון להמשיך ולחקור עבודה זו לאורך שנה ולהגיש תוצאות מבוססות בסיומה. בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לכל צוות המחלקה האונקולוגית על שיתוף הפעולה בפיתוח יוזמות לשיפור איכות חיי המטופלים בדרכים מגוונות, אליהם אני נחשף בעבודת לצידם.

 

להלן ציטוטים של מטופלים:

"לאחר הטיפול הרגשתי הקלה בכל הגוף, ל"ד שלי ירד לנורמה, המתח חלף, וסוף סוף הצלחתי לישון...", "היה מצוין, ממש כמו בספא. פינוק שלא חשבתי שאקבל פה בבית חולים ...", "הגעתי עצבני, יש לי הרבה בעיות שלא קשורות רק במחלה שלי. הטיפול גרם לי לשכוח ובאמת – להירגע!"