PDF הדפסה דואל

סוכרת – מהי ? הגורמים, התסמינים, הסיבוכים והטיפולים

מצגת על סוכרת.

מהי סוכרת ?
סוכרת היא מחלה מטבולית (חילוף חומרים) המאופיינת  על ידי רמת סוכר גבוהה בדם כתוצאה מהפרעה בהפרשת האינסולין ו/או בפעולתו.

אחד מתפקידי האינסולין הינו  לאפשר כניסת סוכר (גלוקוז), המהווה מקור  אנרגיה בגוף, אל תוך התאים.

האינסולין מופרש על-ידי  הלבלב (פנקריאס) הממוקם בבטן, מאחורי הקיבה. הוא קשור למעי הדק ולטחול. בתוך הלבלב אשכולות קטנים של תאים הנקראים איי לנגרהנס. בתוך "איים" אלה, נמצאים תאי ביתא המייצרים אינסולין. 

 

מהם סוגי הסוכרת ?
סוגי הסוכרת הם:הזרקת אינסולין

 1. סוכרת מסוג 1 הידועה גם בשם "סוכרת נעורים". יכולה להופיע בכל גיל ובעיקר בילדים ומתבגרים. בסוכרת מסוג 1, תאי בטא שבלבלב אינם מייצרים אינסולין כלל, או שהם מייצרים כמות זעירה של אינסולין שהולכת ופוחתת.
  הסוכרת נגרמת בתהליך של הרס תאי הלבלב על ידי המנגנון החיסוני של הגוף. בעקבות כך, כמות הפרשת האינסולין הולכת ויורדת עד מתחת לסף מסוים. כמות האינסולין אינה מספקת להכניס את הסוכר לתאי הגוף. כאשר מתגלית הסוכרת, נותרו בלבלב של החולה רק מעט תאים  מייצרי אינסולין.
  10% מכלל הסוכרתיים חולים בסוכרת מטיפוס 1.
 2. סוכרת מסוג 2: מצב בו הגוף אינו יכול לייצר  או להשתמש באינסולין בצורה נכונה. סוכרת מסוג 2 מופיעה אצל 90% מכלל הסוכרתיים.
 3. סוכרת הריונית:
  מופיעה במהלך ההיריון במיוחד בשליש השני והשלישי, באישה שלא אובחנה אצלה סוכרת קודם לכן. בסוכרת זו מתגלה עליה ברמת הסוכר, ומתגלים סימפטומים נוספים המתאימים לסוכרת. רמות הסוכר חוזרות לנורמה לאחר הלידה. לנשים אלה קיים סיכון של 40-60 אחוז לפתח סוכרת מסוג 2 בתוך 5-10 שנים לאחר מכן. סוכרת הריונית מופיעה בשכיחות של 2-4 אחוז מהנשים ההרות.
 1.  גורמים אחרים לסוכרת:
  סוכרת עלולה להופיע כתוצאה ממצבים שונים כגון: סינדרומים גנטיים, חשיפה לכימיקאלים,
  חשיפה לתרופות, תת תזונה, זיהומים ,וירוסים שונים ועוד.

         E ללא טיפול מתאים בסוכרת, ייתכנו סיבוכים המביאים לעלייה בתחלואה ובתמותה.


מהם הגורמים לסוכרת ?

סוכרת מסוג 1

בסיס הבעיה בתהליך מתמשך של הרס תאי בטא שבלבלב המייצרים אינסולין. קיים תהליך מתמשך של הרס התאים. אחת הסיבות האפשריות להתפרצות מחלת הסוכרת היא זיהום או מצב דחק אחר.

סוכרת מסוג 2

סוכרת מסוג 2 נובעת, ככל הנראה, מכשל חלקי של תאי הבטא בלבלב בייצור אינסולין ו/או מ"עמידות לאינסולין".כלומר, ניצול לקוי של האינסולין. תופעה זו עלולה להיות מלווה בהשמנת יתר, הפרעה ברמת שומני הדם וביתר לחץ דם.


האם הסוכרת עוברת בתורשה?
אין תשובה חד משמעית לשאלה זו.  ההערכה היא כי לתאום זהה של מטופל  עם סוכרת מסוג 1 יהיה סיכוי של 50% ללקות במחלה. אולם, לתאום זהה של מטופל סוכרת מסוג 2 סיכוי של 80  אחוז ללקות במחלה.


מהם תסמינים הראשונים של מחלת הסוכרת ?
התסמינים הראשונים של סוכרת מסוג 1:  תחושת צמא קיצונית ותכיפות בהטלת שתן, עייפות, איבוד משקל ורעב  והימצאות  אצטון בבדיקת שתן. בשל מחסור חמור באינסולין, המשמש להחדרת סוכר לתאים כמקור אנרגיה לגוף, הסוכר נאגר בדם ברמות גבוהות. הגוף, נמצא במצב דחק, מנצל את השומנים והחלבונים ליצירת אנרגיה חלופית, החיונית לתפקוד הגוף. כתוצאה מכך, עלולים להצטבר בדם תוצרי פירוק רעילים - "קטונים", הגורמים למצב הקרוי קטואצדוזיס: מצב זה עלול לגרום לאובדן הכרה. תסמינים אלה  יכולים להתפתח במהירות.

התסמינים הראשונים של סוכרת מסוג 2 הם: צימאון מוגבר וצורך תכוף בהטלת שתן, בעיקר בלילה, עייפות, רעב, ירידה במשקל והפרעות בראייה. לעיתים, גילוי הסוכרת בא בעקבות תלונות על כאבי רגליים או זיהומים חוזרים ואחרים.

האם הסוכרת נפוצה ?
על-פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, ב- 1995 היו בעולם כ-135 מיליון מבוגרים מטופלי סוכרת. עד שנת 2025 צפוי המספר לזנק לכ- 300 מיליון (עלייה של קרוב ל- 120%!) בקרב אוכלוסיה של בני 40 ומעלה. ההערכה היא כי על כל מטופל מאובחן ישנו חולה שאינו מאובחן. בישראל,  מדובר על קרוב ל- 500,000 סוכרתיים  ועוד כ 200,000  לא מאובחנים.

סיבוכים מידיים של סוכרת:

● היפרגליקמיה – רמות סוכר גבוהות.

● היפוגליקמיה – רמת סוכר נמוכה או ירידה חדה ברמת הסוכר.

שני המצבים דורשים התייחסות טיפולית מיידית.

סיבוכי הסוכרת בטווח הארוך:
הסיבוכים זהים בסוכרת מסוג 1 ובסוכרת מסוג 2 ונובעים, ברובם, מנזק מצטבר בכלי הדם הקטנים ומחוסר איזון של רמות הסוכר בדם:

 • נזק לעיניים העלול להוביל לעיוורון.
 • פגיעה בכליות העלולה לגרום לאי ספיקת כליות.
 • פגיעה עצבית, בעיקר ברגליים, הגורמת לכאבים ברגליים (נוירופטיה).
 • נזקים לכלי הדם הגדולים כתוצאה מטרשת עורקים.
 • נזקים הבאים לידי ביטוי במחלות לב וכלי דם, כמו: מחלת לב של העורקים הכליליים המזינים את הלב, העלולה לגרום לכאבים בחזה או לאוטם שריר הלב.
 • מחלות כלי הדם המובילים דם למוח, העלולות לגרום לשבץ מוחי.
 • מחלות כלי הדם ההיקפיים, המורידות  את אספקת הדם לרגליים וגורמת לכאבים בהליכה, ובמקרים חמורים יותר  להיווצרות נמק ולקטיעת גפיים.
 • שינויים בכלי הדם ובעצבים עלולים לגרום, בטווח הארוך, לבעיות ברגליים, בעור, במפרקים, במערכת העיכול ובחיי האישות.

Eמחקרים שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו שניתן לדחות או למנוע  הופעת  סיבוכים,   באמצעות הקפדה על רמות סוכר קרובות ככל הניתן לנורמה,  ובשמירה על אורח חיים בריא: תזונה נכונה, פעילות גופנית והפסקת עישון.

מהו הטיפול לסוכרת ?

סוכרת מסוג 1:

להשגת איזון ברמות הסוכר יש להקפיד על:

 • מתן אינסולין
 • תזונה נכונה
 • פעילות גופנית
 • בדיקות דם עצמיות לרמת סוכר

סוכרת מסוג 2 :

 • תזונה נכונה המותאמת אישית לפי משקל, גובה, הרגלים אישיים, תעסוקה ועוד.
 •  פעילות גופנית אירובית, כגון: הליכה, שחיה ורכיבה על אופניים. מומלץ על כ 60 -30 דקות   בכל יום  לפחות 5 ימים בשבוע.
 • הטיפול התרופתי כולל טיפול בטבליות. חלק ממטופלי הסוכרת מסוג 2 מטופלים בשילוב טבליות ואינסולין גם יחד, או באינסולין בלבד.

 

טיפול תרופתי לסוכרת מסוג 2:

 • טבליות - 3 סוגי טבליות המורידים את רמות הסוכר בדם:
 1. תרופות המעודדות את הלבלב להפריש אינסולין. על מנת שתרופות אלה יהיו יעילות הלבלב צריך לתפקד.
 2. תרופות המגבירות  את רגישות הגוף לאינסולין. תרופות אלה אינן מפעילות את הלבלב ואינן פועלות באמצעות ייצור או שחרור אינסולין.
 3. טבליות המורידות את ספיגת הסוכרים במעי.
 • הזרקת אינסולין.
  סוגי האינסולין להזרקה נבדלים זה מזה בזמן תחילת פעילותם (איטי או מהיר), ובמשך פעילותם (מהיר, קצר, בינוני וארוך). בדרך כלל, מזריקים 1-4  זריקות אינסולין ביום,לשמירת רמת אינסולין בסיסית תקינה בדם, במשך היום ולאחר הארוחות.

 

מקובל לשלב זריקות אינסולין וטיפול בטבליות.

תופעות לוואי
תופעה שכיחה היא היפוגליקמיה (רמה נמוכה מדי של סוכר בדם), הנגרמת כתוצאה מחוסר התאמה בשילוב בין מנת התרופה, התזונה והפעילות הגופנית.

כיצד  עוקבים אחר רמת הסוכר בדם?
מכשירי מדידה אישיים ומדויקים מסייעים במעקב אחר רמת הסוכר בדם. מכשירים אלה  צורכים טיפת דם קטנה ביותר מן האצבע או מן הזרוע. הם בעלי זיכרון ויכולת שליפת נתונים מהמחשב על פי תוכנות מיוחדות.

מדוע זה חשוב ?

מחקרים הראו כי ניתן לדחות או למנוע את הופעת הסיבוכים לטווח הארוך, באמצעות מעקב עצמי ליעדי האיזון המומלצים.  בצום- עד 120מ"ג%, שעתיים לאחר הארוחה –עד 160 מ"ג%. הבדיקות חיוניות כדי לוודא שיש התאמה בין התזונה, הפעילות והטיפול התרופתי. שילוב נכון מפחית את הסיכון להיפוגליקמיה ולהיפרגליקמיה.

מה כולל המעקב השנתי ? 
אחת ל-3 חודשים על כל מטופל סוכרתי לבצע מעקב הכולל: בדיקת דם להמוגלובין מסוכרר (HbA1c) - הבדיקה מראה את איזון הסוכר בשלושת החודשים האחרונים, תפקודי כליה, תפקודי כבד, פרופיל שומני הדם, בדיקת שתן למיקרואלבומין/קריאטנין, בדיקת משקל וגובה, מדידת לחץ דם בשכיבה ובעמידה ומדידת דופק.

לפחות אחת לשנה: בדיקת אק"ג, בדיקת עיניים, בדיקת רגליים, בדיקות שיניים, בדיקת כלי דם.

בנוסף, יש לקיים פגישת מעקב עם דיאטנית מספר פעמים בשנה בהתאם לצרכים אישיים.

 

** המסמך מבוסס על מידע שנמסר מטעם חברת התרופות   "נובונורדיסק" **