אני והאוכל PDF הדפסה דואל

אוכלמאת: הילה בועז – מאמנת לתזונה בריאה, מנהלת המחלקה לתזונה

"אני  לא מבינה את עצמי" , אמרה לי רותם, "יצאתי הבוקר מהבית חדורת מוטיבציה לשמור על הדיאטה... אבל במשך היום מצאתי את עצמי ללא מחשבה אוכלת עוגייה ועוד עוגייה..., אני מרגישה שהנחישות  שלי מתמסמסת... די, אני מותשת מהמלחמה ... "

 

האם יש דרך אחרת להתייחס לתהליך שאנו עוברים מול האכילה ,כך שלא נרגיש במלחמה ?  מה קורה כאן ? רותם מפעילה את החלק החושב, הרציונאלי והמודע, בניסיון לרדת במשקל ולשמור על תהליך של דיאטה. אך יחד עם התנהגות זו, מופיעה התנהגות שפועלת ללא מחשבה נוספת -  התנהגות אוטומטית.

בזמן למידת התנהגות חדשה כגון לימוד נהיגה, הלימוד דורש ריכוז ואנרגיה מרובה. באופן טבעי האדם מגיב לגירויים הנקלטים מהסביבה תוך כדי הנהיגה. גירויים אלו מהסביבה עוברים בצורת אותות עצביים אל המח וחזרה לגוף כהוראת פעולה. תהליך זה דורש מאמץ, ריכוז והפניית אנרגיה רבה.

נהג חדש אינו מבין כיצד כל הנהגים האחרים נוהגים בכזו קלות ועסוקים במקביל בעוד משימות. הוא אינו מבין כיצד ניתן לחלק את הקשב, והריכוז. נהג חדש כל כך מרוכז בנהיגה, שביצוע משימה אחרת במקביל דורשת מאמץ רב. עם הזמן ככל שנוהגים יותר, הנהיגה נעשית ללא מחשבה מודעת ואז ניתן להתרכז בדברים אחרים תוך כדי נהיגה ולא רק בנהיגה עצמה.

הנהיגה הופכת להיות אוטומטית.

מה בעצם קורה בתהליך זה ?אני והאוכל - פיצה

למידת הנהיגה מפעילה את המחשבה המודעת. חזרה על אותם פעולות באופן יומי גורמת להפנמת הלמידה והעברת הידע למאגר החוויות והזיכרונות של המח הנמצא בחלק התת מודע. כלומר חזרה על אותם פעולות הופכת את ההתנהגות לאוטומטית. .

המחשבה המודעת שלנו היא קצה הקרחון, חלקו הגדול הוא החלק התת מודע או תת ההכרה .היכולת שלנו להעביר את הלמידה בצורת חוויה למאגר הלא מודע מאפשרת לנו עשייה מהירה ורצופה בצורה קלה יותר.

ההתנהגות האוטומטית ודרך יצירתה היוו עניין למחקרים רבים. אחד מהם נערך על ידי פבלוב. הוא רצה לבדוק את הקשר בין הימצאות מזון לפני הכלב ובין הפרשת הרוק מפיו והאם ניתן "ללמד" את הכלב להפריש רוק גם ללא הימצאות המזון לפניו.

בשלב הראשון של הניסוי פבלוב צלצל בפעמון והניח מזון לפני הכלב, הכלב הגיב בהפרשת רוק. לאחר תקופה בה התרגל הכלב לכך שצלצול הפעמון מקדים את הגעת המזון, הגיע הזמן לעבור לשלב השני: פבלוב צלצל בפעמון  אך לא הגיש מזון. הכלב הגיב בהפרשת רוק היות והכלב קישר את צלצול הפעמון להופעת המזון. כך נוצרת התניה להתנהגות אוטומטית חדשה.

לא רק התנהגויות חדשות נלמדות בדרך זו, כל מה שנקלט על ידינו :בראיה, שמיעה, חוויה מעובד על ידי המחשבה המודעת ולאחר מכן עובר בצורת זיכרון לחלק הלא מודע.

זיכרון הוא שילוב של האירוע והחוויה הקשורה אליו. כאשר אנו נתקלים בסממן המעורר את הזיכרון אנו מגיבים בהתנהגות הקשורה לזיכרון.

שמיעת רחש טיפות המים מזכיר לנו חוויות נעימות של ים, חופש, רגיעה, זמן פנוי, יופי בטבע וכיף. שילוב השמיעה של הצליל עם התעוררות חווית הזיכרון, מעורר את חווית ההתרגעות פיזית. הדבר בא לידי ביטוי בקצב הנשימות אשר הופכות לאיטיות וארוכות יותר, ובשרירים שהופכים כבדים ורפויים יותר.

אנו יוצרים התנהגות אוטומטית של רגיעה.

 

למה חשוב להכיר את ההתניות וההתנהגות האוטומטית ?

במהלך החיים אנו סופגים גירויים רבים הגורמים לנו להתנהגויות שונות. בדרך כלל התהליך איננו בתודעתנו ולכן לא תמיד אנו מבינים את התנהגותנו.

גירויים אלו מועברים, פעמים רבות,  גם על ידי אמצעי התקשורת השונים אשר זיהו את הפוטנציאל הטמון בתהליך זה.

בפרסומות רבות מראים מאכל מסוים, כגון שוקולד או גלידה, הנאכל על ידי בחורה יפה, צעירה וחטובה. המוזיקה המלווה את התשדיר משדרת אינטימיות ובדרך כלל נוספים גם אלמנטים של מסיבה, חופש ונופש.

המסר שאנו מקבלים מפרסומת זו ברמה הלא מודעת היא שאכילת הגלידה גורמת להרגשת סיפוק, חופש, הרגשת בילוי חברתי והרגשת שחרור והצלחה.

ככל שנראה יותר פעמים פרסומת זו יתחזק המסר הלא מודע .

בפעם הבאה שנרגיש עייפים וחסרי מרץ או כשנרגיש מתוסכלים, נמצא את עצמנו אוכלים גלידה ולא נבין למה ומדוע.....

רותם חוותה התנגשות בין התנהגות מודעת והתנהגות אוטומטית. עם הגברת המודעות להתנהגות האוטומטית שלה, בעזרת אימון אישי בטכניקות (NLP-Neuro-linguistic programming) שונות, רותם הבינה והכירה את התנהגותה ולמדה לשנותה בהתאם לרצונה.

כאשר אנו בוחנים את התנהגותנו אנו יכולים לבחון את המסרים מהלא מודע. אנו יכולים לבחור לאמץ אותם או להחליפם באחרים המשרתים אותנו טוב יותר.

בתהליך זה אנו בוחרים את דרכנו.

כאשר ההרגשה היא של מלחמה יש אפשרות לנצח או להפסיד.

כאשר הבחירה היא שלי ההרגשה היא של שלמות .

אם נאמץ את אחת מהנחות היסוד של  הNLP - שכל אדם עושה את המיטב הידוע לו בתנאים הקיימים. נלמד על עצמינו, נשפר את איכות חיינו וננווט אותו לכיוון הרצוי.