newsletter-april-2021
PDF הדפסה דואל

דיוור אפריל 2021

ניתוח אנדוסקופי חדשני בוצע לאחרונה בבי"ח לניאדו
הניתוח האנדוסקופי פתר חסימה מאסיבית בתעלות הדמע, בגישה רב מערכתית המשלבת מומחיות מתחום רפואת עינים ורפואת אא"ג
eye-surg

חסימה של תעלת הדמעות, הינה מקרה קליני שכיח בקרב תינוקות, ילדים ומבוגרים. מדובר בתופעה שפוגעת משמעותית באיכות החיים של המטופל ואף גורמת לפגיעה משמעותית בראייה. תפקיד תעלות הדמע הוא לנקז את הדמעות ובכך למנוע רטיבות מוגברת בעין העלולה לפגוע באיכות החיים ובראייה. התעלות מתחילות בפתח קטן בעפעף ונמשכות עד לשק הדמעות ומשם דרך התעלה הראשית הנזולקרימלית, יורדת לאף ומסתיימות מתחת לעצם האף. קיימות מספר סיבות  לחסימה בדרכי הדמעות והשכיחה מביניהן היא התעבות של העצם דרכה עוברת תעלת הדמעות הראשית . סיבות נוספות שיכולות לגרום לחסימת התעלות הללו הינן תהליכים דלקתיים בשק ובתעלות הדמע , חסימות על רקע תורשתי או לאחר ניתוחי אף או התעבות של עצמות האף. עד לפני מספר שנים הניתוח השכיח היה ניתוח TOTTI והתבצע דרך חתך בעור, פתיחה של שק הדמעות וביצוע של פתיחת החסימה באמצעות מעקיף המכונה בעגה המקצועית External DCR  . הניתוח המקובל הינו ניתוח "פתוח" שטומן בחובו אפשרויות זיהום גדולות יותר, הליך החלמה ממושך וכן כאב מוגבר. לאחרונה, בוצע בבי"ח לניאדו ניתוח חדשני – אנדוסקופי לפתיחת חסימה כזו, המנתחים היו ד"ר ג'פרי פולק מנהל מכון אא"ג וד"ר יאיר פורגס רופא בכיר מיחידת העינים.  הניתוח האנדוסקופי , מתבצע דרך האף ללא חתך בעור תוך מניעה של יצירת צלקת או איבוד דם . ההחלמה מהירה יותר  ללא כאבים וללא דימום מיותר. הניתוח אורך פחות משעה והמטפל משוחרר לביתו באותו יום . ההדמייה וההגדלה האנדוסקופית מאפשרת דיוק יותר גדול באיתור השק החסום וגישה יותר נוחה לאיזור תעלת הדמעות .הגישה הרב מערכתית המשלבת דיסצפלינות של  רופאי עיניים, ורופאי אא"ג מהווה יתרון בניתוחים אלו, ותורמת לעלייה בהצלחה הניתוח בשיעור  של מעל 90% . חשוב לציין כי הניתוחים הם בסל הבריאות וממומנים על ידי כל קופות בחולים. פרום' צבי שמעוני, המנהל הרפואי של בי"ח לניאדו מסר כי "אנו מעודדים את הסגל הרפואי לעבוד בגישה רב מערכתית, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, על מנת לאפשר למטופלים לקבל את הטיפול הטוב ביותר, הן בהיבט הקליני והן בהיבט השיקומי. הניתוח האנדוסקופי שביצעו ד"ר פולק וד"ר פורגס הינו ניתוח שכיח מאד ויאפשר למטופלים רבים להחלים במהירות יחסית, עם מינימום סיכונים".


שיתוף פעולה בין אגף הילדים בבי"ח לניאדו למחלקה הכירורגית במרכז שניידר לרפואת ילדים
במסגרת שיתוף הפעולה: ניתוחים, מרפאות וכיסוי למקרי חירום מסביב לשעון
Children-cooperation

הנהלת ביה"ח לניאדו חתמה לאחרונה על הסכם לשיתוף פעולה בין אגף הילדים בבי"ח לניאדו למחלקה הכירורגית במרכז שניידר לרפואת ילדים. במסגרת שיתוף הפעולה, יעניקו מומחי מרכז שניידר ייעוצים כירורגים למטופלי אגף הילדים, יאיישו מרפאות במערך מרפאות החוץ, יבצעו ניתוחים כגון: ארניות, הידרוצל, אשך טמיר, היצרות שואב קיבה, התפשלות מעיים וחבלות. השירות שיוענק על ידי מומחי המחלקה הכירורגית במרכז שניידר, בראשות ד"ר דרגן קרברושיץ', מצטרף למענה כירורגי הניתן כבר באגף הילדים כדוגמת נוירוכירורגיה ילדים ואא"ג ילדים. מומחי שניידר אף יעניקו כיסוי מסביב לשעון למקרי חירום הדורשים מענה מידי ודחוף. החתימה על הסכם שיתוף הפעולה, מהווה שדרוג משמעותי של השירות הרפואי הניתן כיום באגף הילדים, בראשותו של ד"ר מיכאל בן אקון, ויאפשר לתושבי נתניה והשרון לקבל את הייעוץ והטיפול בבית החולים הקרוב למקום מגוריהם. ד"ר מיכאל בן אקון מסביר "ההמתנה לייעוצים וניתוחים בתחום כירורגית ילדים, בקופות החולים ובבתי חולים במרכז הארץ, הינה המתנה ממושכת. אין סיבה שהמטופלים והמשפחות, ימתינו זמן רב ויסעו לאיזורים מרוחקים על מנת לקבל טיפול. המוניטין של המחלקה הכירורגית במרכז שניידר הינו מעולה ואני בטוח כי רופאי המחלקה יעניקו מענה הולם למטופלים, תושבי נתניה והשרון".ד"ר דרגן קרברושיץ', מנהל המחלקה הכירורגית במרכז שניידר, מסר כי "המחלקה הכירורגית בשניידר רואה לנגד עיניה את טובתם של הילדים המטופלים בכל רחבי מדינת ישראל. שיתוף הפעולה עם ביה״ח לניאדו יציע לתושבי הפריפריה את הרפואה הטובה ביותר בתחום, אותה ניתן לקבל כיום בשניידר. אין לי ספק כי שילוב הכוחות הזה, הינו בשורה אמיתית לתושבי נתניה והשרון״. מר נדב חן, מנכ"ל לניאדו, ציין כי "שדרוג השירותים הרפואיים הינה משימה, בה אנו עוסקים מדי יום. גם בתקופת משבר הקורונה, אנו רואים חובה לעצמנו, להמשיך לטפל במטופלים ה"רגילים", ולהעניק להם את המקסימום האפשרי. שיתוף הפעולה עם מרכז שניידר – מרכז מצוינות ארצי, הינו דוגמא לכך, אנו נמשיך להרחיב ולשדרג את מערך המכונים, מרפאות החוץ ומחלקות האשפוז למען כחצי מיליון תושבי נתניה והשרון".

מכתב תודה

thanks from the heart
שלום רב,
אני לא יודע מה שמה של המזכירה שקיבלה את פני במיון, אבל בזכות העירנות לה אני חושב שאני חי.
הגעתי לקבלה היא ראתה את פני שהתעוותו עקב התקף אלרגיה, עם כל הלחץ שהופעל עליה מ"חולים" אחרים, היא קמה מהכיסא הכניסה אותי למיון, הקפיצה את הצוות הרפואי ותוך 10 דק' חזרתי לנשום. היא גילתה אמפתיה, הבינה את המקרה, הצגתי לה בנס בדיקת קורונה מיום קודם. הערנות והאכפתיות של הגברת הזו, הצילו אותי!

 

 הרצאה: מה זה מטופל טוב
 

פרחים על שירות מעל ומעבר

flowers april-21במחלקת ילדים מאושפזת למעלה מחודש, נערה כבת 12.5 המאובחנת כ CRPS . צוות רב מקצועי מטפל בילדה המתניידת בכסא גלגלים וזקוקה לסיוע מלא בפעולות ADL , אך מבין כולם בלטה האחות סיוון עליה ניתן לומר אחות בלב ובנשמה.  סיון הינה בעלת רקע מתחום החינוך, יצאה מגדרה כדי לסייע ולהעשיר בתכנים את שהות המטופלת  במחלקה. וכך כתבה לאחות האחראית של המחלקה : " יש לי רעיון, ידוע שכתיבה זה דבר משחרר ותורם לתהליך הריפוי. אשמח לפנות יום בשבוע לטובת העניין ולהנחות את טובי בכתיבת החוויה האישית שלה ולאחר מכן לשלוח לעריכה" ומאז בכל שבוע מגיעה אליה בזמנה החופשי ומבצעת איתה הליך כתיבה , הליך שמאוד עוזר לילדה.  ועוד כתבה "היתה לי שיחה עם הנערה  ואמרה שתשמח לצאת לטיול בטבע,  אשמח להצטרף ולעזור" ומיד נגשה לביצוע ובדקה  טיולים בקרבת מקום, המונגשים לבעלי מוגבלויות. בחג פורים הגיעה סיוון ביום החופשי שלה למחלקה (השאירה את בנה בן ה-13 בבית) כדי לשמח את הנערה ולהפעיל אותה בעבודות יצירה המסמלות את החג והציעה ללוות את הנערה לטיול בשעות בין הערביים בטיילת.  
 על הפגנת נתינה ללא גבולות, אנושיות חמלה ומאור פנים הוחלט להעניק לסיוון זר פרחים על שירות מעל ומעבר !

 

 

אשפוז ביתי ועתיד הרפואה בקהילה: אנגלה עירוני │ Reboot HealthTalks 2019: Angela Irony