אגף ילודים
PDF הדפסה דואל
 
אגף ילודים
 
 
 
Dr Weisbord Dr barak 

מנהל
אגף ילודים ופגים
:   

ד"ר מאיר ויסברוד                        

מנהל
מחלקות ילודים:                      
ד"ר שי ברק

 

 alis nachmias
אחות אחראית
יילודים א', ב':         

גב' אליס נחמיאס

 

 

תאור כללי

מחלקת ילודים א' הינה המחלקה הראשונה שהוקמה בבית חולים לניאדו ביחד עם מחלקת יולדות. במשך השנים גדל והתרחב בית החולים והצורך להרחיב מחלקה זו הפך להכרח. בשנת 2009 נפתחה מחלקה נוספת, ילודים ב'.Babys_feet2

בשנת 2016 נפתח אגף אפס הפרדה הממוקם במחלקת יולדות ב'.

בלניאדו צוות רפואי וסיעודי מיומן המתמחה בטיפול בילודים, עובדות סוציאליות, קלינאית תקשורת, פיזיותרפיסטית, ומדריכות/יועצות הנקה. 

באגף נולדים 700 יילודים בממוצע מידי חודש. בשנת 2007 נולד התינוק ה-100,000. 

לאחר הלידה ולאחר שהתינוק שהה עם האם בחדר לידה בהתאוששות או בחדר ניתוח (במקרה של ניתוח קיסרי), מעבירים אותו למחלקת ילודים. במחלקת הילודים ניתן טיפול ראשוני לרך הנולד. באפשרות האם או לחילופין בן הזוג העונד צמיד זיהוי, להיות נוכחים בזמן הטיפול. יולדות שבחרו באפס הפרדה, הטיפול הראשוני לילוד יעשה בחדר הלידה בנוכחותן.

בתום הלידה יוצמדו לילוד בנוכחות האם 3 ידוני זיהוי. 2 ידוני זיהוי בצבע לבן עם מספר סידורי הזהה לידון הזיהוי של האם וידון זיהוי בצבע תכלת או ורוד (בהתאם למין הילוד) עם מספר תעודת הזהות של התינוק. במהלך השהות במחלקה התינוק ימסר רק לאמו או לבן הזוג העונד ידון זיהוי.

 

כדבר שבשגרה מתבצעים הטיפולים הבאים:

טיפול (חד פעמי) בטיפות עיניים – למניעת דלקות עיניים.

זריקת ויטמין K – ויטמין K חיוני להפעלה תקינה של מערכת קרישת הדם ולמניעת דימומים. קיימת נטייה למחסור בוויטמין K בחודשי החיים הראשונים, בפרט בתינוקות יונקים, ולכן יש חשיבות רבה לזריקת ויטמין K מיד לאחר הלידה. יעילות מתן ויטמין K דרך הפה איננה ידועה ולכן איננה בטוחה.

חיסון ראשון נגד דלקת כבד נגיפית מסוג B – על פי המלצת משרד הבריאות מחסנים  את כל היילודים בארץ נגד דלקת כבד נגיפית מסוג B. חיסון זה ניתן סמוך ללידה.

מדידת חום 

רחצה ומדידת היקף ראש 

בדיקת רופא – התינוק נבדק על ידי רופא ילודים מספר שעות לאחר הלידה. 

הטיפולים הנ"ל ינתנו לאחר הסכמת וחתימת  ההורים.

 

בדיקות שגרתיות נוספות במהלך השהות במחלקהbabyDuckies

שקילת תינוקות – שקילת התינוק נעשית כל לילה במחלקה (למעט שבת). המשקל נרשם בדף המוצמד לעריסת התינוק, כך שגם את תוכלי לדעת את משקלו. חשוב לדעת שכל התינוקות יורדים במשקל בין 9%-7% ממשקל הלידה במהלך הימים הראשונים לחייהם.

בילירובין (צהבת) – בבוקר נלקחות בדיקות לצהבת הילוד לתינוקות שנראים צהובים ולתינוקות שמשתחררים הביתה. בשלב ראשון הבדיקה נעשית ע"י מכשיר לא פולשני המודד את רמת הבילרובין בעור התינוק. רק לתינוקות עם ערכים גבוהים נלקחת בדיקת דם מהעקב. התוצאות מתקבלות בין השעות 10:00-10:30 לערך ונבדקות על ידי רופא המחלקה. המשך המעקב/טיפול יעשה על פי שיקול דעת רפואי בהתאם לתוצאות. ערך הבילירובין ירשם במכתב השחרור. במידה והרופא יחליט לא לשחרר את התינוק לצורך המשך מעקב/טיפול, אנו נדאג לידע אותך בהקדם.

סקר מחלות מטבוליות (חילוף חומרים) – בבדיקה זו נבדקות מספר מחלות מטבוליות. אבחון מוקדם של הלוקים במחלות אלו מאפשר התחלת טיפול ומניעת פגור שכלי. הבדיקה הינה בדיקת דם הנלקחת תוך 48-72 שעות מהלידה (הדם נלקח מעקב הרגל ונספג על גבי כרטיס עם ארבעה עיגולים). הבדיקה נשלחת ליחידה הארצית לסקר ילודים בתל השומר. במידה והבדיקה לא תקינה ייצרו איתכם קשר טלפוני (דרך תל השומר, טיפת חלב או המחלקה).

בדיקות סינון שמיעה A-ABR ,OAE – במחלקה מתבצעות בדיקות סינון שמיעה לתינוק. מדובר בבדיקות חשובות הנערכות רק במסגרת בית החולים. במהלך בדיקת OAE מוצמד מיקרופון מזערי לאוזן התינוק ודרכו מושמע צליל בעוצמה נמוכה, ונמדד הד חוזר הנוצר באוזן הפנימית. במידה ולא מתקבלת תגובה תקינה בשתי האוזניים, תבוצע לתינוק בדיקה מקיפה יותר (A-ABR). התהליך קצר ואינו כרוך בכאב או באי נוחות לתינוק והתוצאה מיידית. תוצאת הבדיקה תרשם במכתב השחרור. הבדיקות מבוצעות בפיקוח קלינאית תקשורת.

 

הרצאות במחלקה

הנקה

הדרכת הנקה פרטנית ניתנת ע"י יועצות/מדריכות הנקה, בתיאום עם צוות האחיות. ניתן להשאיל סט לשאיבת חלב (בפקדון ת.ז.)

הרצאה בנושא הנקה ניתנת מספר פעמים בשבוע בשעות הבוקר.

התפתחות התינוק

הרצאה בנושא התפתחות התינוק ניתנת פעם בשבוע.

 

ביות / אפס הפרדה

 התינוק מזהה את האם באמצעות חוש הריח ופעימות הלב אשר מרגיעות אותו ומעניקות לו תחושת בטחון. השהות המשותפת של התינוק עם אמו חשובה במיוחד לפיתוח bonding – הקשר הראשוני בין האמא לתינוק ולהצלחת ההנקה.

 במחקרים רבים הוכח כי תינוקות השוהים עם אמם בימים הראשונים לאחר הלידה רגועים יותר, חשופים פחות לזיהומים וההנקה שלהם מוצלחת יותר, מאחר והיא מבוססת על הקשבה לצורכי התינוק ולא על זמנים מוגדרים מראש. בבית חולים לניאדו מעודדים שהות משותפת של התינוק עם אמו ומציעים מספר אפשרויות העומדות לבחירה:

אפס הפרדה: התינוק שוהה איתך ביום ובלילה ללא הפרדה. המעקב והטיפול הרפואי והסיעודי נעשים בחדרך/בנוכחותך במחלקה.

ביות מלא: התינוק שוהה איתך ביום ובלילה. המעקב והטיפול הרפואי והסיעודי נעשים במחלקה.

ביות גמיש: התינוק שוהה איתך לאורך שעות היום 9:00-22:00, לפי בחירתך.

האפשרות לאפס הפרדה/ביות מלא תנתן על פי שיקול דעת רפואי. לפני ביצוע אפס הפרדה/ביות מלא תתבקשי לקרוא ולחתום על טופס הנחיות לביות. במידה והחלטת על אפס הפרדה/ביות מלא יש לדאוג למלווה בשעות הראשונות לאחר הלידה בהתאם להנחיות המחלקה. למלווה תפקיד חשוב במתן עזרה, תמיכה ומנוחה. בן הזוג / מלווה אחר מטעמך יכולים להתלוות אליך מדי יום בין השעות 8:00-22:00. מלווה אישה יכולה לשהות עימך במהלך הלילה.

בכל זמן ניתנת לך האפשרות לשנות את בחירתך.

האחות המרכזת את הטיפול בתינוקך תגיע לחדרך, תציג את עצמה בתחילת כל משמרת, תספק לך מענה אישי לשאלותיך ותדריך אותך בטיפול בתינוק, כך שגם את תוכלי להתנסות בטיפול בתינוקך בצורה עצמאית. הדרכה אישית והתנסות בטיפול יתרמו להעצמת הידע, המיומנות והבטחון שלך ויקנו לך חוויה נעימה ובטוחה יותר בבית.

 

שחרור הביתה

יום השחרור הוא יום מרגש ומיוחד. טרם השחרור ישנם מספר דברים שעליך לדעת:
 1. לפני השחרור ממחלקת יילודים יש לבצע שחרור משרדי: עלייך לגשת עם תעודת זהות + ספח למשרד שחרור יולדות שנמצא ליד מיון נשים. בלידה ראשונה יש להצטייד גם בפרטי חשבון בנק. במידה ובני הזוג לא נשואים והאב מעוניין לחתום על טופס הצהרת אבהות, יש צורך ב-2 תעודות הזהות ובנוכחות 2 ההורים (הליך זה ניתן לבצע גם במשרד הפנים לאחר השחרור).
  שעות שחרור משרדי: א'-ה': 8:30-12:30, יום ו' וערבי חג: 8:30-11:00. היולדת תקבל טופס שאותו תציג בפני האחות בזמו שחרור התינוק.
 2. לאחר מכן יש להגיע ולקחת את התינוק שישהה עמך בחדרך עד לשחרור.
 3. צוות האחיות משחרר תינוקות בין השעות 11:00-13:00. השחרור הוא אישי ויעשה בחדרך ובו תקבלי הדרכה מפורטת לגבי המשך הטיפול בתינוק.
  שחרור היולדת והתינוק מתבצע באותו יום, למעט פגים הנשארים לאשפוז ממושך.
 4. ישנם תינוקות שישתחררו עם המלצה לבדיקת בילירובין (צהבת) חוזרת למחרת השחרור. את הבדיקה ניתן לבצע דרך קופת חולים או דרך מרפאת צהבת בבית החולים. מרפאת צהבת פועלת בימים א'-ה', ההורים מוזמנים להגיע בשעה 12:30 ולהרשם במזכירות המכונים. בימי שישי וערבי חג ההורים מוזמנים להגיע למחלקת ילודים בשעה 9:00 (פתיחת תיק במיון נשים). הבדיקה הראשונה הינה ללא תשלום, בדיקות נוספות כרוכות בתשלום או בטופס 17 מקופת חולים. תוצאת הבילרובין נבדקת ע"י רופא המחלקה אשר מחליט על המשך מעקב/טיפול במידת הצורך.
 5. חשוב לדאוג שלפני השחרור יהיו ברשותכם בגדים מתאימים לתינוק בהתאם לעונה. בחורף: 2 גופיות, מכנסיים, חליפה, כובע ושמיכה. בקיץ: גופיית טריקו, מכנסיים, חליפה, כובע דק ושמיכה קלה.
  חובה להתקין כסא בטיחות ברכ
  ב על פי הנחיות משרד הבריאות.
 6. עלייך ליצור קשר טלפוני עם אחות התחנה לבריאות המשפחה (טיפת חלב) ולתאם מפגש ראשוני.

 

 

לחץ כאן לרשימת ציוד ראשוני מומלץ.

 

עלוני המחלקה:

 

צוות המחלקה
המערך כולל צוות רפואי, סיעודי, עובדת סוציאלית, קלינאית תקשורת, פיזיותרפסטית , לבורנטית, רוקחת יעודית, בנות שירות לאומי ומתנדבות.

 

צוות רפואי בכיר

ד"ר מאיר ויסברוד, מנהל אגף ילודים ופגים

ד"ר אריה סימונדס, מנהל טיפול נמרץ פגים

ד"ר שי ברק, מנהל מחלקות ילודים

ד"ר אורי רובינשטיין, יועץ למחלות זיהומיות

ד"ר ג'סאר חאסן

 

רופאי המחלקה

ד"ר לודמילה וליצקי

ד"ר מרינה קרמקולוב

ד"ר יבגני לוברסקי

ד"ר מננה בינסון

 

יועצים

ד"ר אמיר בירגר, קרדיולוג ילדים

ד"ר אשר פרסמן, כירורג ילדים

ד"ר ליאנה בני עדני, נוירוכירורגית ילדים

ד"ר עומר בר-יוסף, נוירולוג ילודים ופגים

ד"ר מיטל קידר, נפרולוגית ילדים

ד"ר מיכל סודק, רנטגן ילדים

ד"ר דניאל וייגל, אורטופד ילדים

ד"ר חנה פרונט, אנדוקרינולוגית ילדים

ד"ר שרון נחמה, המטולוגיה ילדים

ד"ר יאיר פורגס, מומחה למחלות עיניים

ד"ר דוד וולד, גסטרואנטרולוג ילדים

 

צוות פרא-רפואי

גב' דנית שדה-פריפז, קלינאית תקשורת

גב' בלומה רט, פיזיותרפיסטית

גב' אורית צורף, עובדת סוציאלית

גב' אחיעד שניר, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC

 

מיקום המחלקה

בניין המרכז הרפואי קומה שלישית.

לחצו כאן למפת התמצאות

 

יצירת קשר

מחלקת ילודים א’:
טלפון: 09-8604650
פקס: 09-8609374
מייל:  yonkim@laniado.org.il

מחלקת ילודים ב’:
טלפון: 09-8609121
פקס: 09-8609124
מייל: yonkimb@laniado.org.il