יחידת העל קול
PDF הדפסה דואל
חטיבת נשים ויולדות
 
יחידת העל קול

dr agranat
מנהל היחידה:
ד"ר אברהם אגרנט
 
 

מכון אולטרא סאונד בתלת מימד

ביחידת האולטרא סאונד מתבצעות בכל שלבי ההריון בדיקות שבשגרה וכן בדיקות לנשים הסובלות מבע יו ת גניקולוגיות. הבדיקות מתבצעות על יד מכשיר אולטרא סאונד תלת מימד. התמונות מתקבלות בזמן אמת ונותנות תמונה ultrasoundעדכנית שבה אפשר לראות תנועות גופו של העובר ואת התכווצויות הלב. בסיום הבדיקה תקבלו דו"ח מפורט בכ תב והסבר בעל פה עם אפשרות להקליטו על גבי DVD, על ממצאי הבדיקה והמלצות להמשך מעקב על ידי הרופא המטפל.
3%-4% מהתינוקות נולדים עם חריגות אנטומיות ואצל מחציתם לא תהיה לכך משמעות בהמשך החיים. בשא ר המקרים מדובר במומים שעלולים לגרום לתמותה או לנכות היילוד. לעיתים עם אפשרות לתי
קון במהלך ההריון או אחרי הלידה.
 
הסיבות להופעת המומים רבות: לעיתים מדובר בסיבות גנטיות, פעמים אחרות במחלות של האם, בהריון מרוב ה עוברים, בחשיפה לתרופות או לקרינה ועוד. ברוב המקרים אי אפשר לדעת מה גרם למום. הדרך הטובה ביותר לשלילת מומים היא הדמיית העובר באמצעות בדיקת אולטרא סאונד ובמקרה שמום כזה אכן התגלה מומלץ להורים תכנון עתידי לגבי התמודדות עמו.
 
סדר בדיקות על קול מומלצות

הערכת גיל העובר: הבדיקה מתבצעת בשבועות 6-7, אז אפשר לזהות כבר את העובר ואת הדופק. הערכת גיל הריון בשלב זה מבססת מעקב מדויק של עקומת גדילה תוך רחמית.

שקיפות עורפית: הבדיקה מתבצעת בשבועות 10-14. ככל שעוביו של המרווח התת עורי בעורף העובר גדול יותר, כך גדל הסיכון לתסמונות גנטיות שונות ולמומים אחרים (כמו מומי לב). שילוב בדיקות האולטרא סאונד לשקיפות העורפית עם הבדיקות הכימיות HCG.B ו-PAPP מאפשר דיוק של 85% בחיזוי תסמונת דאון.
הערכת משקל העובר: מתבצעת בשבוע 30-32. האינפורמציה המתקבלת חשובה מאוד לגבי אופי הלידה ומועדה.


על קול (אולטרא סאונד) גניקולוגי
הערכת גודל רחם ושחלות, בדיקת רירית הרחם, אבחון גידולים שחלתיים, אבחון גושים דלקתיים באגן, מעקב טיפולי פוריות, תמיכה אולטראסונדית לפעולות כירורגיות שונות, דופלר צבע (גניקולוגי).

 

דופלר להערכת זרימת דם (צבעוני)
מיילדות: הערכת זרימת דם בשליה, ברחם, בחבל הטבור ובעורקי המוח. תוצאות הבדיקה מסייעות באבחון הפרעות בצמיחת העובר ובקבלת החלטה על יילוד בהתאם.
גניקולוגי: הערכת זרימת הדם בכלי דם רחמיים ושחלתיים משפרת אבחנה בתהליכים שפירים וממאירים בשחלות וברחם.

 

למעבר לאתר שביל הלידה של בית חולים לניאדו.

 

צוות

לחץ כאן לצוות אגף יולדות

 

מיקום המחלקה

בניין המרכז הרפואי קומה שלישית.

לחצו כאן למפת התמצאות

 

יצירת קשר

טלפונים:

אגף יולדות: 09-8604601

דוא"ל: yoldot@laniado.org.il